Упродовж 2019 року до України намагалися ввезти майже сім тисяч книг, виданих в Росії чи на тимчасово окупованій нею українській території. У 2322 випадках Державний комітет телебачення і радіомовлення відмовив у видачі відповідних дозволів.
Зокрема, до України не пустили майже мільйон примірників видань антиукраїнського змісту (151 відмова). Інші відмови були пов'язані з неподанням документів або недостовірними відомостями у них.
На порушників, які намагалися протягнути до країни пропаганду "руського миру", склали 21 протокол про накладення адміністративно-господарських штрафів на 876 330 гривень (сукупно).
"Завдяки докладеним зусиллями з полиць українських книгарень практично зникла література антиукраїнського змісту, а отже, державу-агресора позбавлено можливості в умовах розв'язаної нею гібридної війни вести пропагандистські кампанії, спрямовані на підрив національної безпеки України та просування власних інтересів", - наголошує пресслужба Держкомтелерадіо.
У Держкомтелерадіо також розповіли про заходи, вжиті з метою обмеження доступу на український ринок іноземної друкованої продукції антиукраїнського змісту.
Так, у березні 2019 року Рада національної безпеки і оборони запровадила санкції проти 12 російських юросіб: дев'ятьох видавництв і трьох сайтів, що "спеціалізуються" на антиукраїнській літературі. Зважаючи на це Деркомтелерадіо призупинив на три роки видачу нових дозволів на ввезення в Україну продукції цих видавництв і скасував 11 894 раніше виданих дозволів.
У травні уряд ухвалив зміни до Порядку вилучення з обігу контрабандної видавничої продукції, що виготовлена, ввозиться або походить з РФ, ОРЛДО чи анексованого Криму та Порядку видачі, відмови у видачі, анулювання дозволу на ввезення такої продукції до України.
А Держкомтелерадіо підготувало та надіслало на розгляд зацікавлених органів проєкт закону "Про внесення змін до Закону України "Про видавничу справу".
Також комітет продовжує роботу над Переліком видань антиукраїнського змісту, таких, що пропагують насильство і вчинення терактів, розпалюють ворожнечу та посягання на права і свободи людини. Перелік оприлюднений на сайті Держкомтелерадіо, зараз у ньому 211 найменувань друкованої продукції такого змісту.
Розповсюдження таких книжок в Україні може бути кваліфіковано за статтями: 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи захоплення державної влади), 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України), 300 (ввезення, виготовлення або розповсюдження творів, що пропагують культ насильства, нетерпимість та дискримінацію) та 436 (пропаганда війни) КК.
Нагадаємо, 17 серпня 2018 року Держкомтелерадіо внесло на розгляд уряду проект розпорядження Кабінету міністрів щодо застосування санкцій до 35 російських видавництв через систематичний випуск ними літератури антиукраїнського змісту.
1 січня 2017 року набрав чинності закон "Про внесення змін у деякі закони України щодо обмеження доступу на український ринок іноземної друкованої продукції антиукраїнського змісту".
З 22 травня 2017 року імпортери із РФ та окупованих територій України повинні отримувати дозвіл на ввезення видавничої продукції від Держкомтелерадіо.
Докладніше про природу і вплив пропаганди читайте у статті Георгія Почепцова "Пропаганді ти не скажеш до побачення, пропаганда не прощається з тобою" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".