Незважаючи на санкції ЄС, які забороняють європейським туристичним операторам надавати будь-які відповідні послуги в анексованому Росією Криму, деякі з них продовжують обходити санкції завдяки правовим "шпаринкам", повідомляє DW.
Міжнародні портали з бронювання готелів на кшталт Booking.com, продовжують пропонувати туристам кримські готелі. Зокрема, Booking.com пропонує понад п'ять тисяч відповідних готелів. Оскільки портали з бронювання житла є пошуковими системами, які порівнюють цінові пропозиції десятків інших порталів бронювання, а не надають туристичні послуги, формально вони не порушують санкційну заборону.
Втім, деякі компанії продовжують пропонувати туристичні послуги на окупованому Росією півострові. Як пояснюють юристи, з правової точки зору поняття туризму можна трактувати доволі широко.
"Ця поняття розмите. Його можна інтерпретувати як широко, так і вузько. Коли ви подорожуєте не з діловою метою, а з приватною, ви близькі до поняття туризму. Ви ризикуєте потрапити в поле зору контролюючих органів, які відповідають за дотримання санкцій", - розповів партнер юридичної фірми CMS Томас Гайдеманн, який у московському офісі CMS консультує західні компанії, у тому числі, з питань санкцій ЄС.
Так, пропонувати готелі можна цілком легально, якщо мова йде про "ділову поїздку". Зокрема, Booking.com отримує комісію від нідерландського посередника, який пропонує відповідні послуги в Криму. При цьому механізм виплати комісії (портал отримує її в разі бронювання готелю) в умовах санкцій персонал кримських готелів не розкриває.
"Якщо компанія чітко пропонує не туристичні послуги, а лише послуги для ділових подорожніх, то вона на законному боці. Однак не варто забувати, що кожна постанова про санкції забороняє використання конструкцій, які обходять обмеження. Якщо якийсь портал влаштований таким чином, що його послугами систематично користуються туристи замість ділових подорожніх, то це межує зі свідомим обходженням санкцій", - зазначив експерт.
Проте під час спроб бронювання готелю в Криму у власників кредитних карток, випущених банками країн-членів ЄС виникають певні складності. Так, у "Ялта-Інтурист" виданню розповіли, що після бронювання протягом трьох днів потрібно переказати готелю повну суму наперед у рублях, або сплатити через сайт готелю за допомогою кредитної карти.
"Крим перебуває під санкціями, тому вашу кредитну карту ми не бачимо. Іноді проплата проходить. З італійських карт у нас проходило нещодавно", -розповіла виданню менеджер готелю.
Оглядачі туристичного ринку Німеччини підтверджують, що з огляду на санкції туристи з країн ЄС до Криму більше майже не їздять.
"Наш моніторинг показав, що всі провідні туроператори з країн ЄС більше не пропонують відпочинок у Криму", - зазначив експерт фахового туристичного видання FVW Олівер Ґрауе.
Міністерство закордонних справ Нідерландів, яке координує моніторинг за дотриманням нідерландськими компаніями санкцій ЄС, запевнило журналістів, що відстежує виконання обмежувальних приписів.
"Порушення санкцій - це кримінальний злочин, який підпадає під статтю першу Акту про економічні злочини, який карається позбавленням волі терміном до шести років, альтернативним покаранням або штрафом аж до шостої категорії (до 870 тисяч євро, відповідно до нідерландських законів - ред.)", - зазначив речник міністерства, відповідаючи на запитання журналістів.
Нагадаємо, що з початку двотисячних років туризм в Криму успішно розвивався. До анексії півострова, в 2012 році Крим відвідали понад 6 млн осіб, а в 2013 році - 5,9 млн туристів.
У 2015 році за даними Асоціації індустрії гостинності України, у Криму побували всього 1,7 млн туристів, а в 2014 році - близько 1,5 млн осіб.