UA / RU
Підтримати ZN.ua

ТСК заявила про наявність махінацій з ПДВ у податковій та митниці

Верховна Рада продовжила роботу тимчасової слідчої комісії.

Верховна Рада 306 голосами прийняла звіт тимчасової слідчої групи щодо розслідування оприлюднених у ЗМІ фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, які призвели до значних втрат дохідної частини Державного бюджету України. Зокрема, мова йде про махінації у податковій та на митниці. Народні депутати продовжили на шість місяців роботу ТСК.

“Тимчасовою слідчою комісією встановлено, що державний бюджет України на 2019 рік та державний бюджет України на 2020 рік (з січня по квітень 2020 року) не було виконано в повному обсязі через недоліки в адмініструванні податків, зборів та митних платежів Державною фіскальною службою України, Державною податковою службою України та Державною митною службою України, а також існування схем зі штучного формування податкового кредиту з податку на додану вартість, недостатністю дій з запобігання та протидії контрабанді та зменшенням показників митних платежів”, - йдеться у звіті.

ТСК встановила, що найбільш поширеною схемою ухилення від сплати ПДВ є формування “фіктивного” податкового кредиту, який отримав назву “скрутка”. У звіті йдеться про те, що схеми зі штучного формування податкового кредиту з ПДВ є системним явищем

“Обсяги “скруток” ПДВ складають близько 2,5 млрд грн щомісяця. Разом за період діяльності Державної фіскальної служби України та Державної податкової служби України за січень 2019 року – березень 2020 року суб’єктами господарювання сформовано та використано фіктивного ПДВ на суму щонайменше 28,686 млрд грн”, - вказано у звіті.  

Також ТСК встановила численні факти неналежного виконання посадових обов’язків або службової недбалості посадових осіб Державної фіскальної служби та Державної податкової служби щодо виявлення та подальшого відпрацювання суб’єктів господарювання ризикової категорії.

Також тимчасова слідча комісія виявила схему неповернення валютної виручки суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності при здійсненні експорту. Вказано, що через цю схему протягом 2019 року було експортовано продукції на суму 7,9 млрд грн (умовні втрати з податку на прибуток склали 1,4 млрд грн) та на суму 1,6 млрд грн протягом І кварталу 2020 року (умовні втрати з податку на прибуток склали 294 млн грн). Вказано, що така проблема виникла через недосконале законодавством.

У звіті також йдеться про те, що 43 суб’єкти господарювання, які були включені до переліку ризикових платників, отримали бюджетне відшкодування ПДВ на загальну суму понад 141 млн грн.

“Суб’єктами господарювання, які мають ознаку «вигодонабувач» (696 підприємств) або “транзитер” (18 підприємств), було задекларовано до бюджетного відшкодування понад 50 млрд грн ПДВ. Сума податкового кредиту з ознаками сумнівності по зазначених підприємствах становить 1,7 млрд грн або 3 % від задекларованої такими платниками суми ПДВ до відшкодування”, - йдеться у звіті.

Вказано також, що за результатами роботи ТСК були виявлені та усунуті випадки некоректної роботи алгоритмів СМКОР, що суттєво збільшило надходження до бюджету. Комісія встановила, що валютна виручка є непідконтрольною ні Державній податковій службі, ні Національному банку. 

За даними ТСК, лише на 12 з 81 пунктах пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення є вагові комплекси. Всього їх  21, з яких лише 15 працюють. “Вказане дає підстави зробити висновок, що за відсутності вагових комплексів працівники митниць здійснюють розрахунок ваги автомобілів та вантажів на підставі зазначеної у супровідних документах ваги брутто, що призводить до отримання недостовірних відомостей та заниження сум митних платежів”, - зазначено у звіті

ТСК також звернула увагу на те, що у квітні 2018 році ДФС почала процес створення комплексних скануючих систем стаціонарного типу для огляду вантажних транспортних засобів та контейнерів. Однак, за результатами торгів замість 9 таких систем були куплені 7, однак запрацювали вони лише у грудні 2019 – січні 2020 року. Крім того, з 14 скануючих систем мобільного типу, які Держмитслужба отримала як технічну допомогу, працюють лише 

“Неналежне забезпечення митних органів спеціальним обладнанням, призначеним для виявлення товарів, що переміщуються прихованими серед інших товарів, створює небезпеку ввезення на територію України заборонених товарів та контрабанди, містить корупційні ризики та негативно впливає на якість і ефективність надання митних послуг”, - вказано у звіті.

Також ТСК виявила факти, які  свідчать про ризики порушень законодавства з питань державної митної справи під час переміщення товарів через митний кордон України. Перевірка виявила відсутність системи автоматизованого обміну інформацією між Державною митною службою та митними, правоохоронними та іншими уповноваженими органами іноземних держав, що ускладнює ефективне виконання Держмитслужбою покладених на неї завдань.

Читайте також: Уманський розповів про поради посилити охорону після гучних заяв про корупцію

Нагадаємо, ексміністр фінансів Ігор Уманський після звільнення з цієї посади заявив про те, що в Митній і Податковій службах нібито відбуваються махінації з ПДВ. За його словами, через це держбюджет щомісяця недоотримує 5 млрд грн.

Через деякий час голова Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що Уманський може займатися питанням корупції в митниці та податкової як його радник. За його словами, для координації роботи створять міжвідомчу і аналітичну групи.

На Банковій тоді зазначили, що за допомогою колишнього міністра фінансів, Єрмак хоче з'ясувати масштаби корупції в податкових і митних органах, а також скільки грошей через це недоотримує державний бюджет.

Під час брифінгу 18 листопада Уманський зазначив, що сьогодні продовжуються махінації у податковій, фіскальній системі та митниці, про які він говорив навесні цього року. Уманський також додав, що бюджет продовжує втрачати 4,5 - 5 млрд грн щомісяця лише на схемі “скруток” ПДВ.