UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тропічна спека: синоптик розповів, яким буде серпень 2023

Початок місяця буде дуже спекотним.

Всесвітня метеорологічна організація попередила, що в тропічній частині Тихого океану вперше за сім років сформувався феномен Ель-Ніньо. Це означає, в майбутньому нас чекає підвищення температури та екстремальні погодні явища.

Читайте також: Аномальна спека: вчені пояснили, що робить 2023 таким спекотним

Кандидата географічних наук, синоптик Ігор Кібальчич в своєму прогнозі на останній місяць літа нагадав, що внаслідок змін клімату, які спостерігаються особливо явно в останні пару десятиліть, серпень у нашій країні взяв пальму першості як найбільш спекотний і водночас посушливий місяць року.

Іноді у першій половині місяця спостерігалися сильна спека з максимальною температурою +35…+40 °С, а на сході та півдні України у 2010 році стовпчики термометрів піднімалися в окремі дні до +41…+42 °С. Атмосферна циркуляція у серпні характеризуються переважно місцевими млявими процесами, малоградієнтними полями підвищеного тиску та в окремі роки – блокуючими довготривалими антициклонами. При цьому циклонічна діяльність помітно знижена. З цієї причини у серпні часто спостерігаються періоди посушливої погоди, яка може тривати тижнями.

В останній п'ятиденці місяця іноді спостерігалися перші заморозки на поверхні ґрунту, особливо у західних та північних областях. Це зумовлено тим, що ближче до закінчення календарного літа все частіше складаються сприятливі умови для вторгнення холодного повітря з півночі Європи, переважно з боку Скандинавського півострова. Додатковим чинником холодніших ночей є скорочення світлового дня і знижений вологовміст повітряних мас.

Яким буде серпень цього року

Цього року, згідно зі свіжими прогностичними даними, серпень у нашій країні виявиться контрастним як відносно розподілу температури повітря, так і щодо кількості опадів. У першій декаді місяця з високою ймовірністю на нас чекає період аномальної спеки, яка буде спричинена надходженням сухого та спекотного повітря із Середньої Азії та Близького Сходу. У період орієнтовно з 4 по 8 серпня у центральних, південних та східних областях денна температура може сягнути позначок +36…+41 °С. У західних та північних областях у зв'язку з близькістю фронтальних розділів та більшої кількості хмар температурне тло буде помітно нижчим.

У другій декаді серпня очікується перебудова атмосферних процесів, що спричинить відчутне зниження температури в більшості областей України, а також рясні дощі. Завдяки розвитку циклонічності в районі Британських островів і Скандинавського півострова, до нас вже частіше надходитиме повітряна маса атлантичного походження на тлі західного перенесення в тропосфері.

Після 20 серпня погодні умови над Україною та загалом над Європою набудуть більш динамічного характеру, що виявлятиметься у частішій зміні баричних утворень (циклонів, антициклонів). Опади пройдуть у більшості регіонів країни, а температурне тло коливатиметься в межах середніх багаторічних показників.

Таким чином, середньомісячна температура в Україні очікується в межах +20…+26 °С, що виявиться на 1,5 – 2 °С вище за норму; у південних і східних областях місцями на 3 - 4 °С вище середніх багаторічних показників. Опади протягом місяця розподілятимуться нерівномірно, однак у західних областях традиційно їх буде більше, місцями вище за норму на 50 – 80 %.

 У той самий час, у південній половині країни і на крайньому сході є високі ризики розвитку посухи за рахунок переважання більш сухих повітряних мас і значно більш високих температур. З цієї ж причини, у зазначених регіонах більшу частину часу зберігатиметься найвищий рівень пожежної небезпеки (5 клас).

Гевін Шмідт, директор Годдардівського інституту космічних досліджень NASA, заявив про те, що липень 2023 року, ймовірно, стане найспекотнішим місяцем за останні сторіччя, а може й тисячоліття. Спека вже накрила більшу частину планети.