UA / RU
Підтримати ZN.ua

Третя платіжка за газ: за що мають доплатити деякі побутові споживачі

Роз’яснення дали експерти.

Попри війну, українці мають здійснювати комунальні платежі. Зокрема, щомісяця необхідно передавати показники газового лічильника та платити за газ.

Зазвичай побутові споживачі оплачують за газ двома платіжками, але іноді надходить і третя. Експертка-консультантка порталу «ГазПравда» Катерина Плотнікова розповіла, за що саме треба доплатити.

Читайте також: Фальшиві платіжки за газ: «Нафтогаз» попередив про фейки

За що платити по третій платіжці за газ

В Україні з січня 2020 року побутові споживачі отримують дві окремі платіжки за газ:

Експертка зауважила, що з новодіючих тарифів облгазів на доставку газу виключили плату за технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання (ТО ВБСГ). Крім того, поступово втратили чинність нормативно-правові акти (НПА), які зобов’язували облгази безкоштовно здійснювати ТО в житлових будинках їх абонентів на періодичній основі.

Плотнікова зазначила, що раніше в єдиний платіж за газ була включена плата за ТО, про що деякі побутові споживачі навіть і не здогадувались. За її словами, чи виконували облгази належним чином свої зобов’язання щодо утримання у задовільному стані внутрішніх газових мереж, димо- та вентканалів, а також газоспоживаючого обладнання у багатоквартирних і приватних будинках – залишається під великим питанням.

Читайте також: Повірка лічильників: хто її має проходити

Експертка пояснила, що ключовий момент започаткованої трансформації полягає у покладенні відповідальності за експлуатацію та утримання в належному стані внутрішніх газових мереж, котлів, газових бойлерів, колонок, справності вентиляції у приміщенні на осіб, які найбільш вмотивовані в їх безаварійній роботі, тобто на їх власників, а саме:

Так, законодавство надало право власнику обирати організацію, яка винятково на договірних умовах та на платній основі буде здійснювати роботи з ТО ВБСГ: це може бути як місцевий облгаз, так і інші організації, які отримали на це відповідні дозволи.

«Таким чином, власник розуміє, за що саме він буде сплачувати кошти та контролює дотримання виконання договірних зобов’язань виконавця ТО. Адже належна робота газових комунікацій є запорукою безпеки життєдіяльності усіх мешканців домогосподарства. У випадках виявлення порушень – власник може скаржитись на недобросовісне підприємство у відповідні інстанції», – йдеться у повідомленні.

Читайте також: Комунальні тарифи: чи зростуть ціни на газ, світло та воду з 1 листопада

Плотнікова зауважила, що чинне законодавство містить застереження, що у випадку незабезпечення технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових газових мереж у будинку розподіл природного газу припиняється.

«Однак, до завершення остаточного реформування нормативно-правової бази у цій сфері припинення газопостачання облгазами винятково через неукладення договорів на ТО може вважатись маніпулятивним та є порушенням прав його мешканців», – йдеться у повідомленні.

Раніше ми писали, що загрожує побутовому споживачу за втручання у роботу лічильника газу.