UA / RU
Підтримати ZN.ua

Третина жителів сходу України проти децентралізації – опитування

Понад 60% українців досі не відчули змін на краще внаслідок реформи.

Підтримку кроків влади щодо децентралізації схвалюють 43% громадян, що на 1% більше, ніж торік, а негативно до неї ставляться 22% (у 2017 році – 27%). При цьому прихильники реформи децентралізації переважають у всіх макрорегіонах, окрім Сходу, де за реформу виступають лише 24%, а ще 29% ставиться до неї негативно. А от на Заході децентралізацію влади підтримують 53% громадян. Такі дані соціального опитування оприлюднив Фонд "Демократичні ініціативи".

Громадяни передбачають як позитивні, так і негативні наслідки від децентралізації. На думку 23%, вона дасть нові можливості впливу на владу, а ще 12% вважають, що завдяки цій реформі покращиться якість послуг. Натомість 23% побоюються, що децентралізація призведе до появи місцевих "князьків", а 22% – до спустошення сіл і селищ

Не зважаючи на задекларований владою розвиток реформи, більшість українців, а саме 61%, не відчуває змін від використання додаткових коштів, які отримують місцеві бюджети отримали протягом останніх років внаслідок реформи децентралізації. Водночас частка тих, хто відчув зміни на краще, доволі незначна - 18%, і лише трохи вища за частку тих, хто побачив зміни на гірше, а таких 14%.

Серед тих, хто помітив позитивні зміни, найчастіше згадувалося покращення ситуації з благоустроєм, санітарним станом біля будинків (46%), покращення роботи ЖКХ (22%) та міського транспорту (21%). При цьому більше позитиву помітили на Заході та Півдні, тоді як в Центрі та на Сході ситуація зворотна – більше тих, хто відчув негативні зміни.

Водночас серед змін на гірше найбільше вказали на зниження якості медичного обслуговування ­– 43%, турбота про соціально вразливі групи (35%) та забезпечення громадян робочими місцями (28%). Щоправда цього року ці негативні зміни дістали нижчий відсоток, ніж це було в опитуванні минулого року.

Порівняно з минулим роком практично не змінилася громадська думка щодо здатності місцевої влади використати додаткові повноваження, отримані в результаті децентралізації: впевнені у такій здатності 44% громадян (10% – "цілком впевнені" і ще 34% – "переважно впевнені"), а значні сумніви щодо цього висловили 26%. Частка ж тих, хто переконаний, що місцева влада не справиться з новими повноваженнями, трохи знизилася - з 17% до 12%. Найбільш впевнені у можливостях своєї місцевої влади у Західному регіоні - 54%, а найменше – на Сході 27%.

Загалом добре знають, у чому полягає реформа децентралізації влади лише 16% українців, а 60% щось чули про неї. Частка тих, хто нічого не знає про децентралізацію за рік зросла з 18% до 23%.

Загальнонаціональне опитування населення було проведено Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно із Київським міжнародним інститутом соціології 16–28 серпня 2018 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2041 респондент віком старших за 18 років. Статистична похибка вибірки не перевищує: 3,3% для показників, близьких до 50%, 2,8% для показників, близьких до 25 або 75%, 2,0% для показників, близьких до 12 або 88%, 1,4% для показників, близьких до 5 або 95%, 0,7% для показників, близьких до 1 або 99%.