UA / RU
Підтримати ZN.ua

Трансформація вищої освіти: що зміниться для студентів та ЗВО

Відповідний закон ухвалили у Верховній Раді.

В Україні ухвалили закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення освітнього процесу у вищій освіті». Документ є важливою складовою комплексної трансформації системи вищої освіти. У міністерстві освіти і науки розповіли, що зміниться для студентів та закладів вищої освіти (ЗВО).

Читайте також: Держзамовлення для ВНЗ планують суттєво скоротити, Рада підтримала урядовий законопроєкт

Які зміни очікують студентів

У МОН зазначили, що студенти зможуть індивідуалізувати освітні траєкторії за допомогою міждисциплінарних освітніх програм. Закон уможливлює модель «вступу на галузь» через міждисциплінарну освітню програму, яка передбачає вибір конкретної спеціальності не одразу, а після одного або півтора року навчання в університеті. Також на бакалаврському рівні зʼявляться міждисциплінарні освітні програми (у межах галузі або міжгалузеві), які відповідатимуть конкретним запитам регіонів, роботодавців.

Також здобувачі вищої освіти зможуть скористатися гнучкішими темпами і зберегти строки навчання. Студенти контрактної форми зможуть самостійно визначати тривалість навчання в університеті:

У МОН додали, що учасники академічної мобільності зможуть визнати результати навчання, здобуті у формальній, неформальній та інформальній освіті. Це особливо актуально для тих студентів, які поєднують навчання в українських ЗВО та за кордоном. Для цього буде створено відповідний Порядок.

Читайте також: Міносвіти відібрало 72 зі 100 профтехвузів, в яких збудують та оновлять майстерні

Що зміниться для закладів вищої освіти

У МОН пояснили, що університети отримають більшу автономію й зможуть самостійно визначати інструменти для досягнення встановлених стандартом компетентностей з нерегульованих спеціальностей, що наближає українську систему вищої освіти до європейських стандартів. Вибіркових дисциплін стане більше.

«Стандарти вищої освіти оновлюватимуть упродовж наступних місяців, у них з’явиться більше вибірковості, що допоможе збільшити конкуренцію в університетах. Відтепер викладачі інноваційних курсів отримають більше можливостей, а студенти — вищу якість освіти», – наголосили у відомстві.

Також для регульованих спеціальностей (право, медицина, правоохоронна діяльність тощо), будуть детально визначені вимоги до компетентностей та результатів навчання. Для цих спеціальностей передбачено державні кваліфікаційні іспити.

Раніше ми писали, що в Україні скасували один зі ступенів вищої освіти.