Служба безпеки заявила, що заблокувала відразу три схеми ухилення від мобілізації у різних регіонах України, а серед причетних до їх організації начальник військкомату та голова військово-лікарської комісії у Харкові та завідувач кафедри одного з інститутів на Закарпатті.
Так, у Харкові голова військово-лікарської комісії за гроші вписувала важкі діагнози в медкартки призовників. При цьому її спільник, керівник воєнкомату, який своїм підписом завіряв висновки про непридатність клієнтів до військової служби за станом здоров’я.
Вартість таких «послуг» становила від 1 до 8 тис. доларів США – сума залежала від терміновості виготовлення фальшивки.
Представнику ТЦК повідомлено про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України – ч. 3 ст. 332 (сприяння незаконному переправленню осіб через державний кордон України, вчинене з корисливих мотивів) та ч. 1 ст. 366 (службове підроблення).
Дії голови медкомісії кваліфіковано за ч. 1 ст. 366 Кримінального кодексу України (службове підроблення).
На Закарпатті, у свою чергу, завідувач кафедри соціальної роботи одного з місцевих інститутів продавав ухилянтам студентські квитки.
Це йому вдавалось завдяки оформленню своїх клієнтів на навчання «поза конкурсом» і навіть без складання вступних іспитів, оскільки він очолював вступну комісію вишу.
Після зарахування до навчального закладу ухилянти претендували на відтермінування призову.
Напередодні Служба безпеки України ліквідувала ще сім схем ухилення від мобілізації у різних регіонах України. Здебільшого серед організаторів посадовці військкоматів та працівники військово-лікарської комісії.