UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тимчасове житло: чи можуть переселенців виселити з гуртожитку

Зараз ця проблема загострилася.

Через повномасштабне вторгнення Росії, багато українців були змушені виїхати в більш безпечні регіони та стати внутрішньо переміщеними особами. Часто вони живуть в гуртожитках, в тому числі і тих, що належать закладам освіти.

Читайте також: Допомога на оренду житла: хто з ВПО може її отримати

З початком нового навчального року, внутрішньо переміщені особи потрапляють у ситуації, коли їх намагаються виселити з місць тимчасового проживання.  Фахівці «Юридичного порадника для ВПО»  пояснили, чи можуть ВПО виселити з гуртожитку та як діяти у такій ситуації.

Чи можуть ВПО виселити з гуртожитка

Вони нагадали, що відповідно до ст. 9 Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» ВПО мають право, в тому числі, на забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб’єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Для багатодітних сімей, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено.

Ще минулого року Мінреінтеграції висловило офіційну позицію про те, що виселення внутрішньо переміщених осіб з гуртожитків навчальних закладів без надання альтернативного місця проживання є неприпустимим.

Так, відповідно до Постанови Кабміну №495 від 29.04.2022 р. фонд житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб формується органами місцевого самоврядування.

Як ВПО знайти тимчасове житло

Для того, щоб скористатися можливістю тимчасового безоплатного житла, внутрішньо переміщена особа повинна подати заяву про взяття на облік громадян, які потребують житла для тимчасового проживання до уповноважених органів (відповідної сільської, селищної, міської ради або її уповноважених органів), за місцем реєстрації її як ВПО.

До заяви додаються:

Факт знищення або пошкодження житла, яке призвело до неможливості його використання за призначенням, підтверджується особистою заявою заявника та членів його сім’ї.

Першочерговим правом на забезпечення таким житлом наділені:

Куди звертатися, якщо ВПО виселяють з гуртожитка

У такому випадку краще звертатися:

В Україні перевірки виявили понад 140 000 осіб, які отримали виплати як внутрішньо переміщені громадяни (ВПО), але знаходилися за кордоном, мали високий дохід чи кошти на вартісну нерухомість і авто. Статус ВПО хочуть обмежити до 5 років.