Через війну, яку розпочала Росія, в Україні збільшилось число дітей, які залишились без батьківського піклування. Відповідно до п.31 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженим постановою Кабміну від 24 вересня 2008 р. № 866 дитина, яка залишилася без батьківського піклування, може бути влаштована, зокрема, у сім’ю родичів, знайомих.
Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, як це відбувається.
Згідно з абз.14 п.31 Порядку дитина, в якої є родичі або інші особи, з якими в неї на момент залишення без батьківського піклування склалися близькі стосунки (сусіди, знайомі) та які бажають залишити її на виховання у своїй сім’ї, може перебувати в їх сім’ї до прийняття рішення про влаштування дитини.
Підставою для тимчасового перебування дитини в сім’ї родичів або інших осіб, з якими у неї склалися близькі стосунки, є наказ служби у справах дітей про тимчасове влаштування дитини.
Особа, яка виявила бажання взяти на тимчасове виховання дитину, подає до служби у справах дітей за місцем свого проживання документи:
- заяву про надання згоди на тимчасове влаштування в її сім’ю дитини;
- копію паспортного документа або посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або довідки про звернення за захистом в Україні. У разі подання копії паспортного документа іноземця до неї додається копія посвідки на постійне проживання або посвідки на тимчасове проживання в Україні;
- письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, що проживають разом із особою, які надали згоду на тимчасове влаштування в її сім’ю дитини, про проживання дитини на одній житловій площі, написану власноручно в присутності посадової особи, яка приймає документи, про що на заяві робиться відмітка із зазначенням прізвища, імені, по батькові, підпису посадової особи та дати;
- письмову згоду дитини (якщо вона може висловити свою думку), написану власноручно в присутності посадової особи, яка приймає документи, про що робиться відмітка на заяві із зазначенням прізвища, імені, по батькові, підпису посадової особи та дати.
Якщо дитина не може дати письмової згоди, про форму та зміст такої згоди посадова особа, яка приймає документи, складає відповідний акт.
Служба у справах дітей проводить обстеження умов проживання особи та складає відповідний акт, який також додається до справи.
За результатами розгляду заяви з доданими до неї документами, служба у справах дітей готує наказ про тимчасове влаштування дитини.
У наказі служби у справах дітей про тимчасове влаштування дитини обов’язково зазначається підстава, яка спричинила тимчасове влаштування дитини, яка залишилася без батьківського піклування (наприклад, загибель батьків, їх перебування в тимчасовій окупації чи полоні тощо).
Для того, щоб діти, які втратили батьків, виховувалися в родинах, а не в інтернатах, урядом був запроваджений новий вид соціальної допомоги – для сімей, які тимчасово влаштовують до себе дитину. Допомога «Дитина не одна» призначається на дітей, які залишилися без батьківського піклування, але ще не набули відповідного статусу і перебувають на утриманні родичів, знайомих, у прийомній сім’ї або у дитячому будинку сімейного типу.