Авторитетне британське видання The Economist опублікувало статтю "Політика переважає над сатирою в Україні", в якій автор порівнює українську політику з "кривавої оперетою". Починається текст з історії про комедійний серіал "Слуга народу".
Вранці вчитель історії прокинувся в Києві і дізнається, що став обраним президентом України - завдяки відео, таємно записаному його учнем і завантаженому на відеосервіс YouTube. На відео вчитель критикує політичний клас України за брехню і народ за його байдужість. "Наші політики не знають історії, але вони блискучі математики: всі вони знають, як додати, розділити і примножити своє багатство", - розповідає вчитель колезі. Відео стає вірусним, і місцевий олігарх прем'єр-міністр підтримує вчителя в надії отримати власну маріонетку. Замість цього новий президент садить до в'язниці олігарха і йде по слідах його соратників, пише The Economist.
Це сюжет "Слуги народу", сатиричного телевізійного шоу, яке вперше транслювався в 2015 році. З тих пір 20 мільйонів осіб - половина населення України – "включилися". За іронією долі, серіал йде на каналі, що належить олігарху Ігорю Коломойському. Менш забавно, що комік Володимир Зеленський у декількох соцопитуваннях займає друге місце в президентському рейтингу. Попереду нього йде лише ветеран-популіст Юлія Тимошенко. Рейтинг чинного президента Петра Порошенка ставить лише 5%. Виборів не повинно бути до наступного березня, але боротьба за владу йде вже повним ходом.
Українська політика давно була схожа на "оперету", так як письменник Михайло Булгаков презирливо описав це в "Білій гвардії", де розповідалося про події 1918 року, коли Україна на короткий період отримала незалежність. Століття потому Україна все ще намагається утвердити свій суверенітет перед лицем російської агресії і корупції. "Держава не виконує своїх основних функцій по забезпеченню безпеки і справедливості", - сказав колишній міністр оборони і кандидат в президенти Анатолій Гриценко, у якого немає підтримки олігархів.
Завдання відновлення суверенітету особливо важливе для України, оскільки Дональд Трамп не відчуває ніякого бажання захищати його. У будь-якому випадку, схоже, його обурює країна як джерело неприємностей для його колишнього глави президентської кампанії Пола Манафорта, який постав перед судом на цьому тижні в США за звинуваченням у шахрайстві, пов'язаними з його діяльністю в Україні кілька років тому.
Гриценко наголошує, щоб до України ставилися як до суверенної держави, їй потрібно вести себе, як єдине ціле. "Ми не можемо звинувачувати Путіна у внутрішній корупції, обмані і відсутності реформ", - сказав він. За останні три роки, США і Європейський Союз, поряд з цивільними активістами України, створили антикорупційну інфраструктуру, необхідну для руйнування укоріненої системи, призначеної для виведення державних коштів в офшори. Серед таких органів Антикорупційне бюро (НАБУ), Спеціалізована антикорупційна прокуратура і Антикорупційний суд, який нарешті був створений у червні під тиском МВФ і активістів.
Але українська влада зробила все можливе, щоб підірвати ці інститути зсередини. НАБУ звинуватив у підриві розслідувань головного антикорупційного прокурора Назара Холодницкого, який тиснув на своїх підлеглих, щоб закрити справи і попереджати підозрюваних. (Холодницький заперечує ці звинувачення.) Минулого місяця прокурори закрили справу проти сина впливового міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, яку відкрило НАБУ.
Віталій Шабунін, керівник "Центру по боротьбі з корупцією" заявив, що стара система вражена, але тепер вона відбивається. Він сам піддавався переслідуванням з боку влади. 17 липня, коли він проводив кампанію за звільнення Холодницького, невідомі облили його зеленкою на очах у поліції.
"Ми боремося за своє життя, і у нас мало часу", - сказав Анатолій Гриценко. Його рейтинг продовжує зростати, незважаючи на відсутність грошей або доступу до засобів масової інформації, які контролюють олігархи. Деякі виборці все ще прагнуть чесності від політиків. Ризик полягає в тому, що кривава оперета буде переважати.