UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тетянин день: історія свята та народні традиції

25 січня православні вшановують святу великомученицю Тетяну, а студенти відзначають своє свято.

25 січня святкується Тетянин день, який об'єднав в собі дві пам'ятні дати. У цей день православні вшановують святу великомученицю Тетяну, яка віддала своє життя за віру. Крім того, традиційно в цей день відзначається День студента.

Історія свята

За переказами, язичники піддавали юну римську християнку Тетяну страшним тортурам, але на ранок її рани гоїлися. Язичники били дівчину залізними палицями, кинули на арену до голодного лева, який не розірвав її, а покірно лизав ноги, намагалися спалити, але на тілі Тетяни не залишалося ніяких слідів тортур. Після цього було прийнято рішення вбити її за допомогою усікновення мечем. День смерті мучениці 25 січня (12 січня за старим стилем) став Тетяниним днем.

25 січня 1775 року імператриця Єлизавета підписала указ про створення першого в Російській імперії університету. Указом імператриця підтримала ініціативу Михайла Ломоносова і графа Івана Шувалова, для якого документ став подарунком на день ангела його матері – Тетяни Петрівни. Такий збіг обставин призвів до того, що 25 січня святкується День студента. Свята Тетяна вважається покровителькою студентів.

Традицією свята

У цей день прийнято ставити свічки у церкві за успіхи в навчанні.

Прийнято також пекти у цей день круглу хлібину у вигляді сонця, покликану повернути світило людям. Традиційно кожного члена сім'ї діставався шматок для того, щоб кожен отримав частинку сонця.

Дівчата в цей день майстрували невеликі волоті з ганчірок і пір'я. Вважалося, що якщо поставити таку волоть в "бабин кут" будинку вподобаного хлопця, хлопець точно за нею одружеться, а шлюб буде довгим і щасливим.

Студенти ж традиційно влаштовували в цей день галасливі гуляння. При цьому, ще в часи Російської імперії квартальні не чіпали надзвичайно нетверезих студентів, а козиряли і питали: "Чи не потребує пан студент допомоги?".