UA / RU
Підтримати ZN.ua

Теплий Олексій: історія свята

Святому молилися за хорошу погоду.

30 березня християни східного обряду відзначають День святого Олексія, який також називають Теплий Олексій. Наші пращури вважали, що в цей день весна остаточно вступає в свої права.

Читайте також: Теплий Олексій: що заведено робити у свято

Історія свята

За повір'ями, Олексій жив у IV столітті, він був сином багатих батьків. Якось у храмі йому було бачення, що його мати вмирає і її ховають, після чого він вирішив вимолити у Бога життя для неї. Олексій залишив свою наречену в день весілля, зрікся минулого життя і залишив дім.

Наступні 17 років він провів у місті Едессі, ведучи аскетичне життя та проводячи дні у молитвах. Одного разу паламарю місцевого храму з'явилася Діва Марія, яка наказала знайти чоловіка на ім'я Олексій, назвавши його Божим чоловіком. Після цього багато хто дізнався про праведника і почав його почитати.

Але Олексій не хотів слави, покинув місто і повернувся до рідного Риму. Він прийшов до батьківського будинку під виглядом жебрака. Батьки не впізнали свого сина, але зглянулися над ним і дозволили жити у себе в сараї, віддаючи йому їжу зі свого столу. Так Олексій прожив ще 17 років. Після смерті святого на його тілі знайшли записку, де розповідалося, ким він був насправді.

Що не можна робити у свято

Свято є не лише релігійним, а й народним. З ним пов'язано безліч традицій, прикмет та заборон, яким слідували наші предки і які збереглися в народній пам'яті.

У народі вважалося, що цього дня не можна планувати далеку дорогу, бо щастя в ній не буде.

Вважалося також, що цього дня не можна шити, в'язати, вишивати, а також займатися домом.

У народі також вважали, що жінкам, які мають маленьких дітей, не можна виносити з дому хліб чи гроші. Так можна «віддати долю дитини».

Наші пращури вірили, що у свято не можна сідати в сани, інакше мрії та бажання не здійсняться.