UA / RU
Підтримати ZN.ua

Святвечір: які страви треба приготувати на свято

Традиційно господині готують 12 пісних страв.

25 грудня віряни святкують Різдво Христове. Напередодні Різдва, 24 грудня, відзначають Святвечір. За традицією на свято прийнято готувати 12 пісних страв за кількістю апостолів. На Святвечір трапезу можна розпочинати щойно на небі з’явиться перша зірка.

Кутя

Кутя вважається головною стравою на столі у Святвечір. Приготувати кутю можна з пшениці, ячменю або рису. До страви також додають мак, мед та горіхи.

Читайте також: Святвечір, Маланка, Водохреще: усі нові дати церковних зимових свят

Кутя символізує первозданну Пустоту до початку Творіння. Мед є символом чистоти, а мак – символ спасу Миру та захист від злих сил.

Узвар

На столі у Святвечір також має бути узвар, який готують з сухофруктів. Узвар символізує життя, божественну енергію, яка все поєднує, насичує та благословляє.

Борщ

Ще однією стравою, що має бути на святковому столі, є борщ. Господині мають приготувати пісний борщ, оскільки триває Різдвяний піст. У борщ для насиченого червоного кольору додають буряк.

Темно-червоний колір і символізує кров дітей з Вифлеєма, яких Ірод наказав убити.

Вареники

Однією з 12 пісних страв є вареники. Їх традиційно роблять з різними начинками (з капустою, з картоплею, з вишнями), але вони мають бути пісними.

Вареники символізують достаток та ситість.

Голубці

На Святвечір господині готують голубці. У давнину начинку для голубців готували з пшона, моркви та олії. Пшоно вважається символом зірки на небі, а загорнута крупа у капустяне листя означає впорядкованість Всесвіту, символ народження дітей.

Назва «голубці» вказує на символ – голуба, який несе Божу любов, символізує Святого Духа, красу та силу отриману від Бога Творця.

Квасоля та горох

Ці бобові обов'язково мають бути на святковому столі. Так, можна зробити вінегрет з квасолею.

Горох та квасоля символізують плодючість для худоби, поля та городу, приплід домашніх тварин.

Риба

У Святвечір дозволяється вживати страви з риби. Знак риби був першою монограмою Ісуса Христа. Також, першими учнями Ісуса Христа були рибалки.

Капусняк

Для приготування страви використовують капусту, яка є символом міцності і простоти водночас, єдності навколо однієї основи – Христа Бога.

Читайте також: Скоро Різдво: як українською сказати «Сочєльнік»

Часник

По кутках святкового стола господині кладуть часник. Під час трапези необхідно з'їсти часник, щоб не боліли зуби. Він символізує здоров’я і очищення від гріхів.

Пампушки

Домашні пампушки також мають бути на столі у Святвечір. Вони символізують святих на небі, які отримали вічне життя повіривши в Ісуса Христа.

Каша

Господині готують гречану кашу, яка є символом єднання роду та людей. Також каша символізує врожайність земель та працьовитість господарів.

Гриби

На святковому столі також мають бути гриби. Їх можна подавати смаженими або маринованими. Гриби символізують родючість, творіння життя, поєднання чоловічого та жіночого, небесного та людського.

Нагадаємо, що 15 листопада у християн східного обряду розпочався Різдвяний піст. В цей час віряни мають готуватися до одного з найбільших релігійних свят – Різдва Христового.