UA / RU
Підтримати ZN.ua

Святий вечір: що заведено робити

За традицією, сім'я збирається за святкову вечерю з першою зіркою.

6 січня православні та греко-католики відзначають Святвечір Різдва, який у нашій країні також називають Святий вечір. Це свято, яке завершує Різдвяний піст і передує світлому святу Різдва Христового.

Читайте також: Новий рік та Різдво: чи будуть вихідні на свята

Що прийнято робити в Святвечір

До свята було заведено готуватися заздалегідь. Вранці господині прибирали дім та готували святкові страви. Клопоти по дому необхідно було завершити до появи на небі першої зірки, після її появи можна було сідати за святковий стіл.

Традиційно на стіл подають 12 пісних страв. Вже починається свято, тому необхідно накрити стіл, але ще триває Різдвяний піст, тому страви не повинні містити продуктів тваринного походження.

Напої на святковому столі мають бути безалкогольними. Обов'язковими стравами вважаються кутя та вареники.

Свято прийнято відзначати у сімейному колі. Першим за стіл зазвичай сідав батько, а за ним – решта членів сім'ї.

Господар будинку, за традицією, перед початком трапези, підкидав ложку куті до стелі. Вважалося, якщо кілька зернят прилипало, то буде рясний урожай.

Сервірування столу передбачало також наявність порожніх тарілок – їх ставили для родичів, які не можуть бути на Святвечір із сім'єю, та для тих, хто помер.

У кутку під іконами ставили Дідух – символ багатства та благополуччя у будинку. Його готували з житнього чи пшеничного снопа.

У свято також прийнято відвідувати службу у храмі. Разом з тим варто пам'ятати, що Україна живе в умовах повномасштабного вторгнення Росії, у зв'язку з чим у нашій країні діє комендантська година. Перебувати на вулиці вночі не можна.

Молитва у Різдвяний Святвечір

«Отче Наш, Царю Небесний, дякуємо за велику милість Твою всьому людству – народження маленького Ісуса Сина Божого у Віфлеємі. Цю новину приніс Ангел, як велику радість людям. Поява на світ Твого Єдинонародженого Сина багато років вселяє надію, віру та радість у наші серця. У день Різдва Христового благослови нас прославляти Сина Твого, як Ангели прославляли ніч, коли Він народився. Господи, нехай Твій Син береже і захищає нас. Дарує милість свою та благодать. Вкаже кожному шлях до істини та віри. Прощає гріхи і дарує вічне життя на святих небесах. Амінь».