Суддя Тверського районного суду Москви Любов Виноградова відмовилася прийняти позови заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова і Ахтема Чийгоза до Адміністрації президента Російської Федерації Володимира Путіна.
"Майже місяць чекав від суду будь-якого повідомлення, але воно так і не надійшло. Сьогодні безпосередньо приїхав до суду, з'ясувати, в якому стані наші позови. З'ясувалося, ще 27 і 29 грудня суддя Тверського районного суду Любов Виноградова винесла два визначення про відмову у прийнятті адміністративних позовів. Незважаючи на те, що свою адресу для листування із судом я вказував, визначення та всі додані до позовів документи суддя направила у Крим. І вони, вочевидь, ще не дійшли", - написав на своїй сторінці у Facebook їх адвокат Микола Полозов.
Правозахисник також нагадав про статтю 24 Конституції Росії. Так, згідно їй, у його підзахисних є право на ознайомлення з документами і матеріалами, які безпосередньо зачіпають їхні права та свободи. А всі органи державної влади і місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані забезпечити можливість ознайомлення з ними. При цьому, до таких документів належать й укази про помилування.
Проте вони, як зазначає Полозов, були "чомусь засекречені адміністрацією".
Адвокат також вказав на те, що в якості аргументації суддя Виноградова послалася на безліч статей російської Конституції. Зокрема, на те, що президент Російської Федерації Володимир Путін захищений від судового переслідування недоторканністю й імунітетом.
"Тут важливо зазначити, що безпосередньо до посадової особи - президента Росії, позови не подавалися, ба більше, позови не оскаржували прийняті ним укази про помилування Чийгоза та Умерова. Позови були подані до його адміністрації, яка засекретила інформацію про ці укази і незаконно, на порушення статті 24 Конституції Росії, відмовилася надавати їх особам, чиї права і свободи ці укази безпосередньо зачіпаються", - підкреслив Микола Полозов.
І тут суддя Тверського райсуду Москви вдалася до "вельми цікавого вирішення".
"Оскарження в судовому порядку дій державних органів, їх посадових осіб, що перебувають у безпосередньому підпорядкуванні президента Російської Федерації, а також застосування адміністративних позовів до даних державних органів, на практиці означає пряме, або непряме втручання у конституційно-правову та іншу діяльність президента Росії, як голови держави, що володіє недоторканністю і здійснює верховну державну владу в Російській Федерації", - цитує суддю адвокат.
На думку правозахисника, тим самим суддя дала зрозуміти, що "не ваша справа, холопи, які рішення стосовно вас приймає цар і його бояри, не турбуйте їх, прийняли, отже, так було треба, знайте своє місце".
Він пообіцяв оскаржити незаконні визначення Виноградової.
"Ми не мали ілюзій, що в російських судах можна домогтися справедливості. Однак пройти всі ці інстанції необхідно для звернення у міжнародні судові органи. Правда все одно за нами!", - резюмував правозахисник.
Як повідомлялося раніше, адвокат Ільмі Умерова і Ахтема Чийгоза подав два позови до Адміністрації президента РФ із вимогою надати документи, на підставі яких їх вивезли з анексованого Криму до Туреччини.
Нагадаємо, 25 жовтня, заступники голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров і Ахтем Чийгоз були передані Туреччини представниками окупаційної адміністрації Криму. Увечері того ж дня Умеров і Чийгоз зустрілися з президентом країни Реджепом Тайіпом Ердоганом в Анкарі, де подякували йому за участь у їх звільнення, а також звернулися до нього із закликом допомогти десяткам інших в'язнів Кремля в окупованому Криму – кримським татарам, українцям та громадянам інших національностей.
27 жовтня Ільмі Умеров і Ахтем Чийгоз прилетіли в Київ.