UA / RU
Підтримати ZN.ua

Суд у Гаазі зобов'язав Росію заплатити українським інвесторам за анексію Криму

Це стало першим судовим рішення, яке змушує РФ відшкодувати збитки, завдані анексією українського півострова.

Третейський суд Гааги ухвалив рішення про відшкодування Росією українським власникам активів у Криму збитків, завданих через анексію півострова. Судді назвали Кремль відповідальним за порушення прав українських інвесторів від моменту підписання указу про приєднання Криму до РФ, повідомляє УНІАН.

Позов проти Росії подавали 18 українських компаній, а також одна фізична особа. Зазначається, що мова йде про компенсацію на суму в 159 мільйонів доларів.

"23 березня 2018 року, проконсультувавшись зі сторонами, склад арбітражу оголосив про закінчення слухання справи згідно зі статтею 29 (1) Арбітражного Регламенту ЮНСІТРАЛ 1976 року. 2 травня 2018 року, порадившись, склад арбітражу виніс одноголосне рішення, що стосується питань відповідальності і збитків", - йдеться в прес-релізі суду.

Зазначається, що це стало першим рішенням, за яким Росія змушена виплатити компенсацію внаслідок анексії українського півострова, наказ про що був підписаний 21 березня 2014 року.

Третейський суд підтвердив свою юрисдикцію в справах про майнові стосунки в Криму влітку 2017 року. Росія рішення не визнала, після чого почала ігнорувати розгляд справи.

У суді зазначають, що після проведення слухання по суті спору з 5 по 6 жовтня 2017 року склад арбітражу запросив сторони надати додаткові письмові пояснення. 11 грудня 2017 року позивачі представили свої пояснення разом, водночас, Російська Федерація не представила жодних.

Третейський суд складається з трьох повноважних представників. Однак Кремль, як зазначається, відмовився висувати свого представника, тож його призначили у Гаазі.

Європейський Союз у понеділок, 14 травня, має схвалити рішення про розширення санкцій проти осіб, які брали участь в організації та проведенні виборів президента Росії на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим.

Раніше міністр закордонних справ України Павло Клімкін передав очільникам МЗС країн ЄС на зустрічі в Брюсселі список зі 140 прізвищами осіб, задіяних в організації і проведенні незаконних виборів у Криму. В ЄС підтвердили, що отримали від України список причетних до "виборів", та нагадали, що рішення про додаткові санкції повинні схвалити всі країни-члени.

Вибори президента Росії пройшли 18 березня – у четверту річницю незаконної анексії Криму. Європейський Союз заявив, що не визнає результатів голосування на окупованому півострові.