UA / RU
Підтримати ZN.ua

Створено онлайн-ресурс, який підкаже абітурієнтам, куди не треба вступати

На порталі вже зафіксований 101 випадок здирництва, або вимагання неправомірної грошової вигоди.

Аналітичний центр CEDOS створив портал Profrights.org, де розміщено список порушень, яких припускаються виші у своїй діяльності, повідомив на брифінгу Єгор Стадний, виконавчий директор аналітичного центру.

Експерти центру CEDOS збирали цю інформацію з відкритих джерел – з повідомлень СБУ, прокуратури та безпосередньо від студентів. Загалом до центру надійшло 508 повідомлень, однак після ретельної перевірки підтвердилося лише 381.

На Profrights.org ці порушення можна сортувати за географією (наприклад, побачити всі ВНЗ певної області чи міста) або за тематикою порушень (наприклад, знайти за допомогою фільтру, в яких вишах є проблеми із стипендією, хабарі на іспитах під час сесій тощо). Можна також скористатися інтерактивною картою - кликнувши назву міста. Наприклад, у Києві зафіксовано понад 80 випадків порушень вишами законодавства. У кожного порушення є опис.

"В описі написано, про конкретне порушення університету та його дату, і яка є відповідальність в законодавстві за це порушення", - каже Єгор Стадний.

Як повідомив експерт, за допомогою порталу зафіксовано 101 випадок здирництва, або вимагання неправомірної грошової вигоди. 26 випадків - це хабарі на сесії, 24 - під час вступу, 12 - хабарі під час поселення в гуртожиток, 12 - незаконні платні послуги або примусові благодійні внески, 17 - розбазарювання майна, примусова практика, яка непередбачена навчальним планом, 10 випадків - невиплата стипендій, самоуправство.

"Я хотів би озвучити, які університети є, так би мовити, лідерами порушень, - каже Єгор Стадний. - Серед київських це МАУП, Національний авіаційний університет, Національний медичний університет, Житомирська філія Торгівельно-економічного університету. У Харчового університету теж є негаразди у філії у Кам'янець-Подільському, у Львові є дуже великі проблеми у Львівського інституту економіки та туризму, у Львівської комерційної академії, Львівського національного аграрного університету. У Харкові є дуже велика проблема з гуртожитками у Харківського політехнічного інституту, де є якийсь незрозумілий примусовий відробіток, вахта в гуртожитках. В Одесі - це Національний університет "Одеська юридична академія", Академія харчових технологій, Медичний університет. На Закарпатті – Ужгородський і Мукачівський університети. Миколаїв – Університет кораблебудування і Миколаївський університет ім.Сухомлинського. І просто кричущі порушення зафіксовані на Черкащині, в Уманському університеті садівництва, де просто на відео зняті випадки, коли викладачам дають хабарі на сесії. Ми рекомендуємо до цієї інформації ставитися зважливо і триматися цих університетів осторонь".

Читайте також: Заяви для вступу до вишів в 2016 будуть приймати тільки в електронній формі

Нагадаємо, що цього року державне замовлення на підготовку фахівців для кожного вишу залежить від того, скільки студентів подали заяви до нього. То ж дуже важливо, щоб абітурієнти мали якомога більше інформації про реальну ситуацію у виші.