Як свідчить дослідження Українського державного центру міжнародної освіти при МОН, в Україні навчаються найбільше студентів з країн СНД - 49% (лідери - Туркменістан, Азербайджан, Грузія), Африки - 18% (Нігерія, Марокко, Гана), Близького Сходу - 16% (Ірак, Йорданія, Туреччина), Азії - 12% (Індія, Китай, В'єтнам). З країн ЄС - лише 2,3%.
Як пише у своїй статті на DT.UA Оксана Онищенко, в останній навчальний рік ситуація трохи змінилася. На думку фахівців, сильно вплинули на популярність української освіти події на Сході України та інформаційна війна, яку веде сусідню державу. Потоки студентів з інших країн, що зазвичай віддавали перевагу українським вишам, перерозподілялися на користь Росії і Білорусі. Росія веде надзвичайно активну політику по залученню іноземних студентів. Якщо проаналізувати контингент тих, хто вступав в Україну в минулому році, лідерами є країни Африки, а країни СНД займають другу позицію, далі йдуть Близький Схід, Азія, країни ЄС.
Трендові галузі знань: охорона здоров'я - 31% студентів-іноземців, економіка - 24, гуманітарні науки - 5, інженерія і зв'язок - 4, правознавство - 4, транспорт, будівництво й архітектура, ІТ - по 3%.
Найпопулярніші серед іноземців виші - ХНУ ім. В.Каразіна, ХНЕУ ім. С.Кузнеця, Сумський державний університет, медичні університети Харкова, Одеси, Вінниці, Івано-Франківська, Києва, Тернополя.
Іноземні студенти обирають українські вузи, насамперед, тому, що легко вступити - мінімальні вимоги до рівня знань, співбесіда при вступі.
На незадовільний якість освіти скаржаться навіть представники посольств. Ганна Новосад, начальник управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції МОН, підтверджує: "Офіційно про це повідомила Йорданія. Неофіційно, тобто в бесідах, про це говорять ряд послів країн Центральної Азії. Однак найбільше нарікань викликає те, що фірми-рекрутери і виші вимагають хабарі і відносяться до іноземним студентам як до товару".
Знижує привабливість української вищої освіти й те, що наші виші поки що не ставляться до своїх освітніх пропозицій для закордонних студентів як до експортного продукту, який повинен відповідати викликам міжнародній конкурентного середовища. Великим мінусом є те, що багато керівників вишів і люди, що займаються організацією навчання іноземних студентів, звикли озиратися на старі стандарти, не володіють іноземними мовами, йдеться в статті.
Детальніше про іноземних студентів в Україні читайте в статті Оксани Онищенко "... Тому що у кого-то занадто вузькі двері" у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".