UA / RU
Підтримати ZN.ua

Стрітення: традиції свята

У храмах цього дня освячують свічки та воду.

15 лютого християни східного обряду відзначають свято Стрітення Господнього. У народі вважається, що цього дня зустрічаються зима та весна. Для віруючих свято уособлює зустріч Старого і Нового Завітів.

Читайте також: Масляна: дата початку святкового тижня

Традиції свята

У церквах цього дня зазвичай проводять богослужіння, а також освячення води. Вважається, що вода, освячена на Стрітення, набуває цілющої сили, як і на Хрещення.

У давнину стрітенську воду збирали з бурульок. Її давали чумакам, які вирушали в довгу дорогу, а також напували нею свійських тварин і худобу, щоб вони не хворіли.

У свято також прийнято освячувати свічки. Віруючі використовують їх для очищення будинку, примирення після сварок та лікування душі та тіла. Освячені свічки прийнято зберігати біля ікон та використовувати під час домашніх молитов.

Прийнято також молитися Спасителеві і просити допомоги у досягненні цілей. Вважається, що щира молитва буде почута.

У свято також заведено ворожити на врожай. На ніч надвір ставили тарілку з зерном, а вранці дивилися, чи є на ній роса. Якщо роса була, то цього року чекав на багатий урожай.

Існувала також традиція пекти «жайворонків» із тіста. Вважалося, що таке печиво може принести весну та тепло.

На свято також було прийнято збиратися сім'єю за столом. Цього дня потрібно пробачити всі образи, виявити увагу та доброту.

Після Стрітення люди приступали до традиційних "весняних" справ: готувалися до сівби, білили дерева, переганяли худобу. Молодь тим часом влаштовувала традиційні гуляння.

Молитва на Стрітення

"Боже, істинне світло, одвічний подавець і творець світла, влий у серця вірних ясність вікового сяйва, щоб усі, що зібралися в цьому храмі з запаленими свічками, змогли щасливо дійти до світла Твоєї слави. Через Христа, Господа нашого. Амінь."