Генсекретар НАТО Єнс Столтенберг закликав РФ бути прозорою у її військових діях, запобігти ескалації та знизити напругу навколо України. Він зробив таку заяву після зустрічі із головою українського Міністерства закордонних справ Дмитром Кулебою.
Столтенберг зазначив, що в нещодавні тижні спостерігалася «велика і незвичайна концентрація російських сил неподалік українського кордону», так само як раніше цього року нарощування сили в окупованому Криму та Чорноморському регіоні.
«НАТО залишається пильним, ми моніторимо ситуацію дуже уважно і продовжуємо консультуватися з нашими союзниками та партнерами, такими як Україна та ЄС. Будь-які подальші провокації чи агресивні дії з боку Росії будуть предметом серйозного занепокоєння. Ми закликаємо Росію до прозорості щодо її воєнних дій. Важливо запобігти ескалації та знизити напругу. НАТО підтримує Україну», - заявив генсекретар НАТО.
Єнс Столтенберг зазначив, що Північноатлантичний альянс не визнав і не сприймає спроби анексії українського Криму Росією.
«Ми закликаємо Росію припинити підтримувати бойовиків на Донеччині. Усі союзники по НАТО єдині в нашому засудженні щодо поведінки Росії», - додав генсек НАТО.
За словами Столтенберга, Альянс та союзники продовжують надавати значну політичну та практичну підтримку Україні.
«Ми допомагаємо зміцнювати її здібності, включаючи навчання збройних сил. Ми підтримуємо порядок денний реформ, що допоможе Україні просунутися у її євроатлантичних прагненнях. НАТО підтримує Україну, що не є загрозою для Росії», - зазначив Столтенберг та додав, що навчання НАТО та союзників у регіоні Чорного моря мають як оборонний характер так і прозорі за своєю суттю.
«Щодо нинішньої ситуації ми будемо у тісному контакті», - запевнив він Кулебу.
Вже кілька тижнів через океан чи не щодня приходять новини про «надзвичайне занепокоєння» Сполучених Штатів підозрілими діями російської армії поблизу українських кордонів, вперше оприлюднені солідними американськими ЗМІ, близькими до нинішньої адміністрації США.
Офіційному Києву знадобилося десять днів, щоб визнати факт переміщення російських військ біля кордонів України, ймовірність наявності в Росії бажання та планів «просунутися далі» на українську територію і перестати все заперечувати.
Загроза вторгнення Росії в Україну велика. На відміну від публічних коментарів української влади, американські партнери «вкрай стурбовані незвичайним переміщенням» російських військ біля кордонів України та проводять термінові консультації зі своїми союзниками. Проте навіть формально оновлене стратегічне партнерство Києва та Вашингтона не дає відповіді на головне питання. Який? Читайте статтю Тетяни Силіної «Відкрите питання: Як Америка захищатиме Україну від Путіна?».