UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ставтеся з обережністю: експертка розповіла, у чому небезпека закликів негайно стати донором

Під час війни такі оголошення часто з’являються у соцмережах.

Через повномасштабне вторгнення Росії, в українських соцмережах часто з’являються заклики негайно здати кров. Директорка Вінницького центру переливання крові Оксана Банах розповіла, в чому їх небезпека, пише «Фокус».

Читайте також: Медиків “ДНР” змушують здавати кров задля порятунку поранених окупантів

За її словами, такі заклики бігти до центрів крові для донорства після трагічних подій в Україні можуть сприяти панічним настроям у суспільстві.

 У результаті це призводить до зворотного ефекту: зіштовхуючись із відмовою в медустановах, люди потім не хочуть повертатися, навіть коли ситуації стають справді критичними.

«Ми часто забуваємо про те, що кожен центр має свій ресурс. Тобто кадровий ресурс, ресурс обладнання та ресурс витратних матеріалів. Через цей центр щодня має право та може прийняти лише певну кількість людей», — пояснює Банах.

Установа фізично не може впоратися з надлишковим навантаженням і заготовити всю кров, яку вона в такому разі отримає від донорів.

Оксана Банах уточнила, що коли до центру переливання надходить надто багато потенційних донорів, співробітники намагаються налаштувати з ними правильну комунікацію — пояснити, чому їх не зможуть прийняти, а також записати людей на другий день.

Тому перш ніж іти до центру крові, вона рекомендує туди попередньо дзвонити й уточнювати інформацію щодо дефіциту.

Водночас директор підкреслила, що кров не може зберігатися надто довго — має обмежений термін використання, тому процес забору відбувається постійно, і потреба в матеріалі є завжди. Донорська кров в умовах війни може врятувати чимало життів, проте до всього процесу потрібно підійти відповідально та не реагувати на повідомлення фейків у соцмережах, а використовувати лише офіційну інформацію.

Почесні донори в Україні мають право на надбавку до пенсії. Нагадаємо, хто і як  її може отримати.