UA / RU
Підтримати ZN.ua

Статус ВПО: кого можуть позбавити та як цього уникнути

Цей статус дає право на допомогу на проживання.

Через війну, яку розпочала Росія, багато українців змушені були покинути свої домівки та стати внутрішньо переміщеними особами. Статус ВПО дає право на отримання допомоги від держави.

Читайте також: Довідка ВПО: хто та як може її отримати

Фахівці «Безоплатної правничої допомоги» розповіли, хто може втратити статус ВПО та як цьому запобігти.

Підстави та порядок скасування статусу ВПО врегульовані нормами Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб».

Довідка ВПО скасовується, якщо людина:

Після скасування довідки припиняється виплата допомоги на проживання.

Рішення про скасування дії довідки приймає керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання людини.

Відомості про прийняте рішення невідкладно вносяться до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення зобов’язані повідомити людину про скасування статусу ВПО упродовж трьох днів з дня прийняття такого рішення.

Чи повинен переселенець повідомити про тривалу відсутність за місцем проживання

Якщо людина понад 60 днів відсутня за місцем проживання, то це дає обґрунтовані підстави вважати, що вона повернулася до покинутого місця постійного проживання. Наслідком є втрата статусу ВПО.

Про тривалу відсутність обов’язково потрібно повідомити структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніше як за три дні до дня від’їзду.

Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є:

Чи можна продовжити термін відсутності за місцем проживання, щоб не втратити статус ВПО

Це можливо, якщо у ВПО є обґрунтовані причини для продовження строку відсутності за місцем проживання понад 60 днів.

Для цього потрібно подати письмову заяву до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем проживання.

Після розгляду заяви строк відсутності може бути збільшено до 90 днів.

Нагадаємо, як змінився порядок видачі довідки про взяття на облік ВПО. Разом зі зміною Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, також було оновлено і Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік ВПО.