Сполучені Штати Америки назвали жахливим рішення московського суду щодо продовження арешту українським військовополоненим морякам, яких російські силовики захопили в Керченській протоці разом з кораблями в листопаді минулого року. Про це йдеться у повідомленні посольства США в Україні, опублікованому в Facebook.
"Рішення російського суду про несправедливе продовження тримання під вартою українських моряків – жахливе. Росія повинна негайно повернути Україні затриманих членів її екіпажу і судна та поважати суверенітет і територіальну цілісність України", - йдеться у повідомленні.
Напередодні Лефортовський суд Москви продовжив на три місяці термін тримання під вартою всім 24-ом військовополоненим морякам. Більшість українців РФ хоче утримувати під арештом до 24 липня, а поранених Андрія Артеменка, Андрія Ейдера та Сергія Сороку – до 26 липня.
Як відомо, 25 листопада 2018 року російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.
Усі військові, яких зараз тримають у СІЗО Москви, вимагають вважати себе військовополоненими і ставитися до них згідно з нормами Женевської конвенції.
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".
16 квітня стало відомо, що Україна звернулася до Міжнародного трибуналу з морського права щодо звільнення моряків, яких Росія захопила в полон. Україна сподівається, що за лічені тижні Трибунал зобов'яже РФ звільнити військовополонених та кораблі.
Жодних міжнародно-правових підстав для кримінального переслідування моряків російська сторона не має. Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".