UA / RU
Підтримати ZN.ua

США вважають жахливим продовження арешту військовополоненим морякам

Сполучні Штати заявили, що РФ повинна негайно звільнити полонених українців.

Сполучені Штати Америки назвали жахливим рішення московського суду щодо продовження арешту українським військовополоненим морякам, яких російські силовики захопили в Керченській протоці разом з кораблями в листопаді минулого року. Про це йдеться у повідомленні посольства США в Україні, опублікованому в Facebook.

"Рішення російського суду про несправедливе продовження тримання під вартою українських моряків – жахливе. Росія повинна негайно повернути Україні затриманих членів її екіпажу і судна та поважати суверенітет і територіальну цілісність України", - йдеться у повідомленні.

Напередодні Лефортовський суд Москви продовжив на три місяці термін тримання під вартою всім 24-ом військовополоненим морякам. Більшість українців РФ хоче утримувати під арештом до 24 липня, а поранених Андрія Артеменка, Андрія Ейдера та Сергія Сороку – до 26 липня.

Як відомо, 25 листопада 2018 року російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.

Усі військові, яких зараз тримають у СІЗО Москви, вимагають вважати себе військовополоненими і ставитися до них згідно з нормами Женевської конвенції.

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".

16 квітня стало відомо, що Україна звернулася до Міжнародного трибуналу з морського права щодо звільнення моряків, яких Росія захопила в полон. Україна сподівається, що за лічені тижні Трибунал зобов'яже РФ звільнити військовополонених та кораблі.

Жодних міжнародно-правових підстав для кримінального переслідування моряків російська сторона не має. Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".