UA / RU
Підтримати ZN.ua

США аналізують наміри Путіна, але не впевнені, яким буде наступний крок Росії

Путін прагне до гіпертрофованої демонстрації сили, щоб посилити позицію, а потім зменшити напруженість і закріпитися на захоплених рубежах? Або ж маневри - передвісник військового вторгнення? США не знають.

США уважно стежать за активністю російських сил поблизу українських кордонів, але не можуть встановити, чи провіщає це вторгнення в Україну, пише The Wall Street Journal. За словами чиновників американського оборонного відомства, навчання свідчать, що російська армія грає м'язами. "Те, що Росія оголосила про додаткові навчання на українському кордоні - повна протилежність того, до чого ми закликаємо росіян, - деескалації ситуації", - заявив офіційний представник Пентагону.

У четвер держсекретар США Керрі розповсюдив заяву, що газета розцінила як "останнє попередження президенту Путіну".

І все ж у Пентагоні поки немає єдиної думки. "Деякі чиновники вважають, що Путін прагне до гіпертрофованої демонстрації сили, щоб посилити свою позицію, а потім спробує знизити напруженість і закріпити те, чого досяг". Путін вже послабив український уряд і приєднав найбажанішу для себе частину України, але нове вторгнення йому мало що дасть, вважають вони.

Інші вважають навчання і маневри можливим провісником відкритого військового вторгнення. Можливо, твердження російськомовних жителів, що їх атакує Київ, змусять Путіна ввести війська.

Джерела в оборонному відомстві і розвідслужбах США неодноразово наголошували: справжні плани Москви неможливо вгадати, поки вона або не підійме свої сили через кордон, або суттєво не зменшить їхню чисельність у регіоні.

"Джон Керрі виклав аргументи на користь додаткових американських санкцій проти Росії за те, що вона підтримує нестабільність на Україні", - передає американський Time.

Керрі прокурорським тоном в деталях пояснив, які заходи приймає тимчасовий уряд України в руслі Женевської угоди, і додав: "Росія відмовилася зробити хоча б один конкретний крок у правильному напрямку", - повідомляє видання. "Керрі з упевненістю змалював ймовірні дії Росії на сході України, від розгортання сил спеціального призначення і шпигунів у штатському до фінансування та озброєння сепаратистських угрупувань".

У четвер в Японії президент Барак Обама заявив, що санкції проти Росії тепер "зростуть", але не уточнив, які саме санкції можуть бути введені, йдеться у статті.

The Washington Post публікує інтерв'ю з українським прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком, в якому він висловлює впевненість, що у подіях на півдні та сході України задіяні російські спецслужби, але регулярну армію на територію його країни Росія вводити не буде.

"У нас є чіткі докази, що Росія підтримує цих так званих мирних протестувальників, у яких в руках автомати, - заявив Яценюк. - Російські спецслужби закинули в різні райони групи по 10-20 осіб, які пов'язані з розгалуженою мережею місцевих протестувальників. Вони штурмують адміністративні та міліцейські будівлі, потім зникають, а місцеві протестувальники захоплюють ці будівлі. Ось що відбувалося в Донецьку і Луганську".

За словами українського прем'єра, операція на сході України була спланована заздалегідь. "Росіяни ніколи не довіряли Януковичу, - сказав прем'єр. - Вони дуже добре розуміли, що це корумпована людина, яку легко залякати. Насправді вони планували змінити Януковича в 2015 році і поставити нового проросійського президента, створити проросійську більшість у парламенті".

"Якою є кінцева мета президента Путіна? Це питання, на яке усі в світі хочуть відшукати відповідь... Я не впевнений, що він сам її знає, - продовжив Яценюк. - Мабуть, його мета - відновити Радянський Союз і збудувати новий біполярний світ. Для досягнення цієї мети йому доведеться вторгнутися в Україну, завоювати Молдову і захопити Грузію. Але ключову роль відіграє Україна. Росія надто слабка, щоб створити біполярний світ і побудувати Берлінську стіну, але вона досить сильна, щоб створити Україні численні проблеми". Прем'єр підкреслив, що вважає цей конфлікт "двостороннім", а "глобальним".

У той же час співрозмовник The Washington Post переконаний, що Росія не буде вводити армію на територію України. "Зараз українці, які живуть на півдні та сході України, не підтримують російського президента. Він може отримати додаткову підтримку, якщо ми зіткнемося з соціальними проблемами, якщо люди будуть незадоволені заходами економії. Він буде створювати проблеми і чекати проблем, які ми створюємо самі", - такий прогноз Яценюка.

"Сьогодні господареві Кремля вдається, здається, все, - пише Олександр Мельник, викладач Бізнес-школи ICN Нансі-Мец, на сайті Le Figaro. - Він анексує Крим без єдиного пострілу, "гризе" іншу Україну, нав'язує Заходу свою позицію в Женеві і б'є рекорди популярності у росіян, які, впавши у націоналістичний екстаз, аплодують його досягненням, немов це продовження Олімпіади у Сочі".

"Російський президент вирішив, що йому все дозволено, - пише автор, - ним керує туманне моральне та історико-емоційне передчуття, що якась нова pravda (вища, мало не божественна істина), яка зводить Росію у ранг святої рятівниці збитого з пантелику Заходу. Він є втіленням правового нігілізму, століттями властивого його країні, в якій до закону ставляться як до клаптика паперу".

"Однак він також - і у першу чергу! - духовний син комунізму у ланцюжку Ленін-Сталін-Брежнєв-Андропов, - підкреслює автор. - Породження цієї злочинної системи, яка так і не постала перед судом Історії. Внутрішній годинник російського президента завмер у 1970-х - в тому часі, коли він пройшов підготовку агента КДБ і не міг сприймати світ інакше, ніж через призму холодної війни".

"Основоположні цінності Заходу - індивідуальна свобода, людська гідність, верховенство закону, демократія, громадянське суспільство, вільна преса - в очах Путіна не більш ніж "димова завіса", - пише політолог, визнаючи, що "на жаль, сучасність відзначена подіями, які зміцнюють Путіна в його помилці".

Путін, умілий і розважливий тактик, припустився історичної помилки, яка загрожує важкими наслідками для майбутнього Росії. "Вивести Росію з західного цивілізаційного простору - ось це "досягнення"! - іронізує автор. - Ні татаро-монгольському ярму, ні ретроградному царизмові, жодному з генсеків КПРС ніколи раніше це не вдавалося".

"Помилка Путіна не обмежується межами його країни. Залишимо нерішучість "реалполітик" і перестанемо боятися сказати це вголос: Путін став загрозою миру в усьому світі. Він і тільки він, зрештою, несе відповідальність за руйнівну ескалацію в глобальному масштабі", - вважає Мельник. !zn

Читайте також:

Росія нагадала світові, що РФ вже вводила свої війська в чужу країну, прикриваючись статутом ООН

На Радбезі ООН Україна попросила РФ залишити її у спокої

Постпред України про заяви Росії на Радбезі ООН: Важко коментувати неправду

Донецька облрада вимагає від влади припинити силові дії в регіоні