Дарницький районний суд міста Києва частково задовольнив позовні вимоги колишнього адвоката Василя Стуса і нинішнього народного депутата Віктора Медведчука до автора книги "Справа Василя Стуса" Вахтанга Кіпіані та видавництва "Віват". У видавництві рішення суду назвали "прямим і очевидним доказом того, що справа, за яку боровся Стус, - незавершена".
Зазначається, що суд ухвалив "визнати недостовірною та такою, що порушує особисті немайнові права Медведчука на повагу до гідності, честі, недоторканості ділової репутації" інформацію, поширену в книзі Вахтанга Кіпіані "Справа Василя Стуса", "визнати такою, що порушує особисте немайнове право на використання імені Віктора Медведчука без його згоди".
Таким чином, з книги "Справа Василя Стуса" мають бути видалені такі фрази:
- “... чи була можливість у Стуса обрати "менше зло". Проте є фактом, що наданого, підтримуваного держбезпекою адвоката звали Віктор Медведчук»;
- “...Медведчук на суді визнав, що всі «злочини», нібито вчинені його підзахисним, «заслуговують на покарання”;
- “... він (мається на увазі Віктор Медведчук) фактично підтримав звинувачення. Навіщо прокурори, коли є такі безвідмовні адвокати?...”;
- “...розпинав поета (мається на увазі Василя Стуса) — призначений державою адвокат Медведчук”;
- “...шістка комуністичної системи Медведчук…”;
- “Злочин перед поетом юрист Медведчук здійснив ще й тим, що не повідомив родині про початок розгляду справи… Боявся КГБ чи просто завжди був циніком та аморальним типом?”.
При цьому, як зазначили у видавництві, фразу "... син поліцая…" суд дозволив залишити.
Уточнюється, що до моменту видалення фраз з книги, її заборонено розповсюджувати як видавництву Vivat, так і самому автору.
Крім того, суд стягнув з Кіпіані та видавництва на користь Медведчука судовий збір у розмірі 768, 40 грн. з кожного.
"Цей суд - прямий і очевидний доказ того, що справа, за яку боровся Стус, - незавершена. Ми були готові до такого рішення, адже було б наївно сподіватись, що в боротьбі з таким суперником, ми переможемо одразу. Натомість, ми не розраховували, що ми настільки недалеко пішли від тих часів, коли відбувався сам суд над Василем Стусом. У нас була надія на те, що часи змінились", - написала офіційна представниця видавництва у Facebook.
За її словами, "Віват" прийняв "непросте фінансове, але цілком зрозуміле з точки зору моралі рішення йти в Апеляційний суд".
Нагадаємо, колишній адвокат Стуса і нинішній народний депутат Віктор Медведчук вимагав повністю заборонити поширення книги Вахтанга Кіпіані. Медведчук звинувачує автора і видавця в поширенні недостовірної інформації та нанесенні шкоди діловій репутації.
За словами генерального директора видавництва Vivat Юлії Орлової, вимога про заборону видання книги - це не захист ділової репутації, а спроба прямого тиску на свободу слова в Україні, оскільки "Справа Василя Стуса" - це не художній твір, а збірник архівних документів.
Народний депутат останнього скликання Віктор Медведчук в 1980 році виступав в якості захисника відомого українського поета Василя Стуса в суді в справі за "антирадянську пропаганду". Результатом процесу для письменника став обвинувальний вирок. Він отримав 10 років примусових робіт і 5 років заслання. До звільнення Василь Стус не дожив - в 1985 році він помер, за офіційною версією через проблеми з серцем. Сучасні історики розглядають три версії смерті Стуса - серцевий напад, самогубство або навмисне вбивство. Також біографи письменника і історики відзначають виняткову роль адвоката Віктора Медведчука у справі дисидента. Саме в цьому контексті нардеп згадується в книзі Вахтанга Кіпіані "Справа Василя Стуса".