UA / RU
Підтримати ZN.ua

Справа Гандзюк: ГПУ зупинила розслідування щодо Мангера та Левіна

Адвокати Мангера готуються оскаржувати постанову, а представники родини Гандзюк побоюються, що підозрювані можуть уникнути покарання.

Генеральна прокуратура України зупинила розслідування щодо підозрюваних в організації вбивства громадської активістки і радниці мера Херсона Катерини Гандзюк - Владислава Мангера та Олексія Левіна, повідомляє " Слідство.Інфо" із посиланням на постанову, яка опинилася в розпорядженні редакції.

У документі йдеться, що ГПУ виокремила головних підозрюваних в одне провадження, а його зупинка обґрунтовується тим, що імовірний організатор вбивства кримінальний авторитет Олексій Левін ("Москал") перебуває в розшуку і щодо нього неможливо проводити слідчі дії в Україні. Зазначимо, СБУ оголосила Левіна у розшук лише після того, як він втік із країни.

Рішення ухвалили на підставі статті 280 Кримінального кодексу – "у зв'язку з оголошенням його в розшук та наявною необхідністю виконання процесуальних дій у межах міжнародного співробітництва".

Слідство.інфо

Слідство.інфо

Водночас і представниця родини Гандзюк, і захист Мангера підтвердили журналістам інформацію про зупинення розслідування. Обидві сторони заперечили проти такого рішення прокурорів.

Захист Мангера, якого слідство вважає замовником злочину, вважає постанову ГПУ "дивною и і неоднозначною".

"За КПК дійсно передбачається можливість так званого зупинення кримінального провадження на строк, необхідний для розшуку підозрюваного. Але кримінальне провадження зупиняється лише стосовно такого підозрюваного (Левіна – ред.). Тобто якщо людина дійсно переховується від слідства, то строки для проведення слідства зупиняються саме для того, щоб знайти людину... Водночас у даному провадженні переховується лише Левін, але зупиняється провадження щодо Мангера", - зазначив адвокат Дмитро Ільченко.

Адвокати оскаржуватимуть постанову і вимагати зупинки провадження лише щодо Левіна-"Москала", а щодо Мангера – передачі до суду або закриття. При цьому Ільченко вважає постанову способом відтермінувати винесення виправдовувального вироку своєму підзахисному.

"Я розумію, що це просто спосіб відстрочити неминуче. Тобто на даний час прокуратура зрозуміла, що їм доведеться визнавати, що Мангер невинен, що жодного доказу у справі немає, і вони просто сфабрикували таку постанову, яка, в принципі, є юридично абсолютно абсурдною", - додав він.

За його словами, якщо постанова залишиться чинною, це означатиме, що відносно підозрюваних не зможуть проводити жодних слідчих дій.

Представниця родини Гандзюк, адвокатка Євгенія Закревська категорично не згодна із зупиненням досудового розслідування. На її думку, існує ризик, що підозрювані уникнуть покарання.

"Більше нас непокоїть те, що провадження зупинили, не продовживши строки досудового розслідування", - сказала вона.

Закревська пояснила, що відповідно до ст. 219 Кримінально-процесуального кодексу, розслідування може тривати максимум 1 рік з моменту повідомлення людині про підозру і не більш ніж 18 місяців від початку розслідування.

Однак через помилку слідства під час останнього продовження терміну досудового розслідування цей термін тепер відраховують з дати пред'явлення першої підозри виконавцям – 3 серпня 2018 року, а не з дати оголошення підозри саме організаторам злочину: у грудні того ж року Левіну та лютому 2019 року – Мангеру.

Справу щодо виконавців уже давно передали до суду, й там є вироки, тому дата пред'явлення їм підозри не обмежує термін слідства, пояснює вона.

"Таким чином, строк розслідування щодо Левіна та Мангера необхідно продовжити, для чого прокуратура має відновити провадження і подати клопотання про продовження до суду. У прокуратури є декілька днів на виправлення помилки. А в разі задоволення скарги на постанову про зупинення провадження за межами строку, на який наразі продовжено слідство (до 3 серпня 2019 року), Мангер і Левін назавжди уникнуть відповідальності", - каже адвокатка.

Нагадаємо, 6 червня Покровський районний суд Дніпропетровської області виніс обвинувальні вироки вбивцям громадської активістки, радниці мера Херсона Катерини Гандзюк. Ватажок та члени групи отримали від 3 до 6,5 років за ґратами. Перед винесенням вироку всі вони визнали свою провину і дали викривальні свідчення проти інших учасників злочину.

Замовниками злочину батько вбитої називав голову Херсонської облради Владислава Мангера (виключений з "Батьківщини"), нині звільнених голову Херсонської ОДА Андрія Гордєєва і його заступника Євген Рищука ("Блок Петра Порошенка").

24 квітня прокуратура вручила Мангеру нову підозру– він більше не є обвинуваченим в організації умисного вбивства. Замість ч. 2 ст. 115 (умисне вбивство) йому інкримінували ч. 2 ст. 121 КК України (умисне тяжке тілесне ушкодження, що спричинило смерть потерпілого).

Ще одного підозрюваного - організатора вбивства Катерини Гандзюк – раніше судимого кримінального авторитета Олексія Левіна (Москаленка), також відомого як "Москал", СБУ оголосила в розшук після того, як він втік з України. Нині "Москал" переховується від слідства в Домініканській Республіці.

Катерина Гандзюк померла 4 листопада 2018 року в київській лікарні. Офіційна причина смерті: поліорганна недостатність і хімічні опіки 39% тіла внслідок нападу з використанням хімічної речовини (сірчаної кислоти). Докладніше про справу читайте у статті Масі Найєма "Сіре зло" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".