UA / RU
Підтримати ZN.ua

Спостерігачі ОБСЄ пропускають повз увагу всю війну в Донбасі - NYT

Коли спостерігачі їдуть в готель дивитися телевізор, на лінії фронту починається справжня війна.

Коли сонце сідає в Авдіївці, люди в цьому місті починають свої "вечірні ритуали". Солдати одягають свої каски і заряджають автомати, а одягнені в біле європейські спостерігачі вимикають ноутбуки, сідають у автомобілі і їдуть геть. Після цього починаються бої.

Про це на сторінках New York Times пише Ендрю Крамер, який зауважує, що така дивна "рутина" українських солдатів і спостерігачів ОБСЄ підкреслює похмурість війни в Україні, яка триває вже третій рік.

"Я ніколи не бачила їх тут вночі. Увечері я визирнула назовні і побачила, що вони поїхали. А потім почався концерт", - каже Тетяна Петрова, яка живе неподалік від посту, де базуються спостерігачі.

Оглядач підкреслює, що Авдіївка лишається однією з найбіль тривожних точок вздовж так званої розмежувальної лінії, яка відділяє проросійських бойовиків і армію України. Неозброєні спостерігачі, більшість з яких європейські дипломати, уповноважені фіксувати порушення режиму припинення вогню, супроводжувати гуманітарні вантажі і вести переговори про перемир'я на місцях. Однак вони ведуть патрулювання лише вдень.

Ця їхня робота за дуже чітким графіком і ознаки слабкості у їхньому мандаті зовсім не допомагають зупинити війну в Європі у той час, коли континент і без того страждає від тероризму і напруги через напливу мігрантів.

ОБСЄ звінує про сотні порушень перемир'я щоденно. А Збройні сили України - про загиблих солдатів щотижня, кількість яких можна порівняти із сумарними втратами США під час війни в Іраку. Згідно з підрахунками ООН, за весь час війни з 2014 року в Донбасі загинули близько 10 тисяч людей.

Американський кореспондент пише, що під час патрулювання, коли спостерігачі ОБСЄ помічають появу командирів хоч з якоїсь сторони конфлікту, вони розвертаються і їдуть геть, не задаючи жодних питань. А під час одного з патрулювань українська військова медсестра навіть змогла змусити спостерігачів ОБСЄ тікати.

На сьогоднішній день місія організації має 100 профінансованих, але вакантних місць. Частково це пов'язано з тим, що державні працівники у Європі на літніх канікулах. В ОБСЄ пояснюють, що уряди країн-учасниць організації не можуть найняти достатню кількіть працівників для літньої ротації.

Кореспондент пише, що на одному з ключових постів на розмежувальній лінії Росія навіть змогла змусити спостерігачів не використовувати біноклі, щоб вони "не побачили забагато".

"І що ви там ховаєте?" - обурилася британський посол в ОБСЄ Сіан МакЛеод.

В березні російська заборона спостерігачам користуватися біноклями викликала хвилю критики з боку американського дипломата Кейт Бірнс. У відповідь на її критику російський посол Олександр Лукашевич сказав, що "можливість використання біноклів розглядається". Однак станом на червень ця проблема так і лишилася не вирішеною, а ЄС засудив неконструктивну позицію Росії, яка створює проблеми навіть у таких маленьких питаннях.

Кореспондент зауважує, що жодного прогресу не було досягнуто тому, що 57 країн-учасниць, серед яких Україна і Росія, приймають рішення через консенсус. Місії дозволено спостерігати за дотриманням миру, а не брати участі в його встановленні. І це важливий момент. Групи спостерігачів, одягнених в бронежилети, їздять вздовж лінії розмежування у броньованих автомобілях Toyota Land Cruiser не для того, щоб стати живим щитом між сторонами конфлікту, а щоб просто бути досить близько до лінії зіткнення і мати змогу бачити бої.

"Бути буфеорм чи щитом - це не наша роль і було б перевищенням нашого мандату", - сказав голова моніторингової групи Александр Хуг.

За його словами, випадків, коли проросійські бойовики блокують доступ спостерігачам ОБСЄ до важливих місць, побільшало вдвоє лише за одни тиждень в цьому місяці. Тим часом, ОБСЄ відкрили "передові пункти патрулювання" в готелях у невеличких містах, ситуація в яких значно стабільніша, ніж в Авдіївці. Крім того, вони лишили відео камери, які ведуть спостереження вночі. А нещодавно вони отримали мобільні будинки, за які заплатила Швейцарія, розфарбовані в синій і білий кольори, щоб спостерігачі могли проводити більше часу у віддалених місцях вночі.

Але організація все одно не змінила свій розпорядок дня, щоб фіксувати бої і вночі теж. Їхня відсутність після заходу сонця б'є по майбутньому вирішення конфлікту в Україні.

"Ми називаємо їх глухими, німими і сліпими. Вони нічого не знають, нічого не бачать. Вони надто м'які", - каже українська медсестра, яка вигнала спостерігачів зі свого польового шпиталю.

Крамер пише, що в Авдіївці спостерігачі закінчують свою роботу о 17:00. В готельних номерах після заходу сонця вони проводять час перед телевізором, в інтернеті чи за перепискою з колегами. Однак вони могли б фіксувати порушення і з готелю.

Щойно стемніє, стає чути постріли десь далеко, а над головою пролітають безпілотники проросійських терористів. Американський кореспондент пише, що аби побачити порушення після від'їзду спостерігачів, він лишився в траншеях на околицях Авдіївки з українськими солдатами 58-ї бригади.

Вони відсипалися вдень, тому що знали, що бої почнуться вночі.

"Солдати чекали і курили, аж раптом металевий звук влучання куль просвистів над головою. Невдовзі стріляти почали звідусіль. Кулі з боку проросійських бойовиків полетіли в напрямок покинутого будинку, в якому базуються українські солдати в день. Невдовзі 50-міліметровий кулемет дав відповідь на обстріл. Солдати побігли в укриття", - описує бій Крамер.

"Ти приїхав якраз до початку дискотеки", з сказав командир підрозділу Руслан Пилипенко, пояснивши, що бої тривають щоночі.

"Всім вже остогидла ця війна. Люди хочуть повернутися до нормального життя", - сказав рядовий Денис Крилов.

Близько 21:00 бої стали ще жорстокішими. Полетіли перші артилерійські снаряди, які жодна сторона не повинна використовувати. Вони полетіли з українського тилу в бік проросійських бойовиків. Машини медиків почали їздити вулицями міста, підбираючи поранених. Того вечора на лінії розмежування троє солдатів України загинули, а ще 16 були поранені.

Нагадаємо, проросійські бойовики в Донбасі регулярно збивають безпілотники СММ ОБСЄ, яким вдається зняти пересування забороненої військової техніки, поставленої, швидше за все, з Росії.

Також спостерігачі ОБСЄ піддаються обстрілам з боку озброєних банд "ДНР" і "ЛНР".