UA / RU
Підтримати ZN.ua

Соціологи розповіли про ставлення українців до вакцинації проти COVID-19

Найбільше українці не довіряють російським вакцинам.

Лояльно до вакцинації проти коронавірусу ставляться 37% українців, йдеться в результатах опитування Соціологічної групи «Рейтинг». З них 26% опитаних є супер лояльними, 11% - лояльні.

Критикують щеплення від COVID-19 41% громадян. При чому серед них 31% – супер критики, ще 10% – критики. Решта респондентів – «нейтральні».

Соціологи зазначили, що початок кампанії з вакцинації дещо активізував бажання українців робити щеплення проти COVID-19. Зараз готові зробити платне щеплення 38% опитаних, а вакцинуватися безкоштовно – 47%. Водночас у лютому таких респондентів було менше. Минулого місяці на платні щеплення були згодні 32% громадян,  а на безкоштовні – 39% опитаних.

При цьому за умови, якщо держава страхуватиме від побічних ефектів, вакцинуватися безкоштовно готові 58% українців. Не готові робити щеплення навіть зі страховкою від держави 40% громадян.

Головними причинами небажання людей вакцинуватися від коронавірусу в Україні опитані вважають недовіру до вакцини, яка зараз є в країні, а також страх побічних ефектів. Таких респондентів близько половини. Кожен п’ятий опитаний назвав головною причиною недовіру до влади в цілому та сумніви, що вакцина захистить від нових видів вірусу. Не довіряють вакцинації як такій 13% респондентів.

Близько третини респондентів переконані, що більшість або всі вакцини є безпечними. Водночас майже половина опитаних вважають, що безпечні лише деякі вакцини. Ще 16% вважають, що всі вакцини небезпечні.

Дослідження показало, що опитані відносно більше довіряють вакцинам, виготовленим у Британії, США та країнах ЄС – таких близько половини. Не довіряють їм близько 20% респондентів. Вакцинам , виготовленим в Індії, довіряють 30% опитаних, не довіряють – 45%, вагаються з відповіддю – 23% громадян.

Китайським вакцинам довіряють 17% респондентів, не довіряють – 35%. Не змогли відповісти на питання 46% українців. Водночас російським вакцинам довіряють 19% опитаних, а не довіряють – 58%. Вагалися з відповіддю 24% опитаних.

Згідно з даними опитування, вакцинуватися препаратом Covieshield готові 27% українців. Не хочуть робити щеплення цією вакциною  – 67%.

Попри оптимістичну оцінку ефективності вакцинації в світі ставлення до щеплень в Україні дуже скептичне. Середня оцінка процесу вакцинації в Українській державі  – 2,3 по п’ятибальній системі. Чверть оцінили процес вакцинації в країні як жахливий, третина як поганий і ще третина як середній. Менше 10% оцінюють процес вакцинації добре або відмінно. 

360

Дослідження провели 18 – 19 березня серед населення України віком від 18 років у всіх областях, крім тимчасово окупованих Криму та Донбасу. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Всього опитали 1500 респондентів методом CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing – телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера). На основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 2,5%. Терміни проведення: 18-19 березня 2021 р. 

Читайте також: AstraZeneca повідомила нові дані про ефективність своєї вакцини

Нагадаємо, в Україні зареєстровано три вакцини від коронавірусу - Oxford/AstraZeneca (Covishield), Pfizer/BioNTech і CoronaVac, розроблена Sinovac Biotech. На сьогоднішній день українців прищеплюють вакциною AstraZeneca (вона ж Covishield). Перші поставки вакцини Pfizer/BioNTech в Україні очікуються в квітні. 117 тисяч доз Україна повинна отримати в рамках європейського механізму COVAX - вони очікувалися в лютому, але їх відклали.

В АТ “Лекхім” повідомили, що 25 березня поставлять в Україну першу партію китайської вакцини CoronaVaс. Однак ситуація неоднозначна: "Медзакупівлі" готовність до поставки вакцини CoronaVac коментують по-іншому. ZN.UA поцікавилося в ДП “Медзакупівлі України” про те, якою наразі є ситуація з виконанням контракту.