UA / RU
Підтримати ZN.ua

Соцдопомога замість пенсії: хто її може оформити

Деякі пенсіонери можуть отримати соціальну допомогу.

Попри війну, українці продовжують отримувати пенсії та інші соцвиплати. Для отримання пенсії необхідно мати певну кількість трудового стажу, але іноді цих років не вистачає. У такому випадку можна оформити тимчасову державну соціальну допомогу. Видання ТСН.ua розповіло, як це зробити та які документи необхідні.

Хто може отримати тимчасову допомогу

В Україні процедура призначення тимчасової державної соцдопомоги регламентована Постановою КМУ № 1098.

Читайте також: Надбавка до пенсії: від чого залежить її розмір

Отримати тимчасову допомогу або соціальну пенсію за віком можуть українці, які досягли пенсійного віку, але не мають права на пенсію через відсутність необхідного страхового стажу.

Виплати можна оформити після досягнення 65 років. Водночас отримати допомогу замість пенсії можуть лише ті, хто на момент оформлення соціальних виплат має не менше ніж 15 років страхового стажу.

Які документи потрібні для оформлення соціальної пенсії

Для призначення тимчасової фінансової допомоги людина має звернутися до органів соціального захисту населення за місцем прописки або за адресою фактичного проживання.

Читайте також: Добровільне страхування: як придбати додаткові роки стажу

До заяви на оформлення допомоги необхідно додати такі документи:

Коли можна чекати на виплату соцпенсії

Тимчасова соціальна допомога призначається від дня, що настає після дати досягнення пенсійного віку, встановленого ч. 1 ст. 26 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за умови, якщо звернення за оформленням грошових виплат відбулося не пізніше ніж через 3 місяці після досягнення такого віку.

Якщо строків не було дотримано і пенсіонер звернувся до органів соціального захисту через тримісячний період, то грошова допомога призначається з дня звернення за нею, тобто з дати подання всіх необхідних документів та довідок.

Протягом 10 календарних днів від дня подання заяви пенсіонер має отримати рішення про призначення тимчасової допомоги або відмови у її наданні.  Рішення приймається управлінням соціального захисту населення. Про відмову повідомляється письмово у п’ятиденний термін від дня ухвалення рішення.

Раніше у Мінреінтеграції розповіли, чи можуть ВПО підтвердити трудовий стаж зі слів свідків.