UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сорок святих: значення та традиції свята

Свято присвячене пам'яті 40 севастійських мучеників.

22 березня християни східного обряду відзначають свято, присвячене 40 мученикам Севастійським. У народі його ще називають Сорок святих чи Сороки. Це одне з важливих релігійних свят, цього дня пом'якшуються обмеження Великого посту, який триває до Великодня.

Читайте також: УГКЦ опублікувала перелік свят за новим стилем з вересня

Історія свята

За легендою, 40 воїнів були найкращою дружиною у війську імператора Лікінія – язичника та гонителя християн. Воїни проповідували любов до Христа і відмовилися приносити жертви язичницьким богам.

Лікіній наказав роздягнути їх догола і помістити в крижане озеро, яке вночі замерзло. Щоб посилити муки воїнів, на березі розтопили лазню.

Один із воїнів не витримав тортур і вийшов з озера, але впав мертво на його березі. Один з наглядачів, вражений мужністю воїнів, вигукнув «І я – християнин!» і ввійшов у озеро. Тож мучеників знову стало 40.

Що прийнято робити цього дня

Свято є не лише релігійним, а й народним. З ним пов'язано безліч прикмет, традицій та заборон, яким наші предки слідували ще здавна. Спогади про них збереглися в народній пам'яті до наших днів.

На свято прийнято ходити до церкви, вважається, що обов'язково потрібно поставити 40 свічок. Віруючі дякують Богу, просять захисту від негараздів і б'ють 40 поклонів.

Прийнято також пекти 40 булочок у формі птахів. Їх часто нанизували на прутики, розвішували в саду і дарували сусідським дітям, щоб свійська птиця була здоровою.

У народі також вважали, що цього дня сорока збирає 40 лозин, щоб звити гніздо. Тривожити птаха не можна, вважається, що він стане оберегом для будинку, біля якого оселиться.

У свято було прийнято запрошувати додому друзів та близьких. Чим більше їх збереться, тим краще. У народі вважали, що чим голосніше буде в цей день у домі, тим краще.

Щоб прогнати зиму, дівчина у свято має розірвати 40 ниток та зламати 40 дерев'яних плашок.

Якщо було тепло – сіяли горох, вірячи, що на кожному стеблі виросте по сорок стручків, а в кожному з них – по сорок горошин.

Свято вважалося провісником весни, водночас у народі вірили, що ще можливі заморозки. Існує приказка: "40 святих можуть 40 лопат снігу кинути".

Що не можна робити на Сорок святих

У народній традиції зі святом були пов'язані і заборони, яких наші предки намагалися дотримуватися.

Вважається, що цього дня не можна лаятися, сваритися, конфліктувати та бажати іншим зла.

У народі також вважали, що у свято не можна шити, в'язати, вишивати, а також виконувати роботу по дому. Вважається, що хто працюватиме у Сорок святих, той отримає 40 болячок. Разом з тим можна пекти, щоб закликати весну.

У свято не можна позичати гроші.

Прикмети свята

Якщо прилетять птахи, незабаром буде дуже тепло.

22 березня синиця заспівала – тепло пророкує.

Випав сніг – до холодів на Великдень.

Хмарно та мороз – скоро буде тепло і можна сіяти.

Хороша погода – на врожай гречки.

Дружно тане сніг – до активної повені та буйних трав.

Опади та мало сонця – не буде повені, влітку не очікується тривалих злив, а осінь буде сухою.