UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сорок святих: історія та значення свята

Воно присвячене пам’яті християнських мучеників.

Щороку християни східного обряду відзначають свято, яке присвячене пам’яті 40 мучеників Севастійських. Раніше його відзначали 22 березня, але після переходу ПЦУ на новоюліанський календар, дата свята змінилася. Тепер його відзначатимуть 9 березня.   

Читайте також: Масниця: коли її будуть відзначати у 2024 році

У народі це свято також називають Сорок святих чи Сороки. Це одне з найважливих релігійних свят. В цей день навіть пом'якшуються обмеження Великого посту, який триває до Великодня.

Історія свята

За переказами, 40 воїнів були найкращою дружиною у війську імператора Лікінія – язичника та гонителя християн. Але всі воїни проповідували любов до Христа і відмовилися приносити жертви язичницьким богам.

Імператор наказав роздягнути їх догола і помістити в крижане озеро, яке вночі замерзло. Щоб посилити муки воїнів, на березі в цей час розтопили лазню.

Один із воїнів не витримав тортур і вийшов з озера, але впав мертво на його березі. Але один з наглядачів, вражений мужністю воїнів, вигукнув «І я – християнин!» і ввійшов у озеро. Тож мучеників знову стало 40.

Що не можна робити в цей день

З давніх часів в це день існують певні заборони.

Вважається, що у свято не можна позичати гроші.

Також цього дня не можна лаятися, сваритися, конфліктувати та бажати іншим зла.

В цей день також не можна шити, в'язати, вишивати, а також виконувати роботу по дому. Вважається, що хто працюватиме у 40 святих, той отримає 40 болячок. Але в цей день можна пекти. Вважається, що це допоможе закликати весну.