В цьому році 6 березня християни східного обряду святкують Прощену неділю, яка завершує Масляний тиждень та передує Великому посту. У свято традиційно слід просити пробачення за все та прощати свої кривдників.
Що можна робити у Прощену неділю
В цей день необхідно звільнитися від образ та попросити прощення у всіх, кого могли скривдити. Це допоможе увійти у Великий піст без образ та з легкістю на душі. Також у свято слід пробачити всіх кривдників.
Людина, яка просить пробачення, має промовити «Прости мене, якщо зможеш!». У відповідь слід сказати «Бог простить, і я прощаю». Сенс цієї розмови полягає в тому, що Бог має пробачити, бо люди є грішними та не можуть повною мірою зрозуміти, кого прощати, а кого – ні.
Коли людина не може пробачити, то в цьому випадку необхідно піти до храму на сповідь. Цього дня у церквах читають частину Нагірної проповіді, де йдеться про прощення образ. У свято варто щиро молитися за кривдника та поставити у храмі свічку за його здоров’я.
Слід відзначити, що Прощену неділю також називають Сиропусною, бо цей день є останнім, коли можна їсти молочні продукти та яйця.
За народною традицією в останній день Масляної спалювали опудало зими, організовували гучні гуляння та ходили в гості.
Що не можна робити у свято
В цей день заборонено лихословити, сваритися, з’ясовувати стосунки, гримати на дітей.
У свято не можна прати, шити, в'язати, вишивати, прибирати, займатися рукоділлям та важкою фізичною працею.
Цього дня не можна не пробачити людину, яка просить прощення.
Заборонено їсти м'ясо та вживати алкоголь, оскільки вже наступного дня розпочинається Великий піст.
Не можна виходити з дому ввечері та згадувати власні гріхи.
Після трапези не слід прибирати стіл – це погана прикмета. Те, що залишилося на столі, треба накрити простирадлом, щоб щастя та добробут прийшли в дім.