UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сьогодні в Україні вшановують пам'ять загиблих у катастрофі на ЧАЕС

З дня страшної техногенної аварії минає 32 роки.

В 32-гу річницю Чорнобильської катастрофи в Україні вшанують пам'ять жертв та усіх потерпілих внаслідок найбільшої техногенно-екологічної катастрофи сучасності, яка сталася 26 квітня 1986 року. Тоді внаслідок вибуху було повністю зруйновано 4-й реактор Чорнобильської АЕС. Викинуті із зруйнованого реактора в атмосферу продукти поділу ядерного палива понесло повітряними потоками на значні території, спричинивши їх радіоактивне забруднення не лише поблизу АЕС, а і за сотні і навіть тисячі кілометрів від місця аварії.

Через 30 років, 29 листопада 2016 року, четвертий енергоблок ЧАЕС накрили захисної аркою - новий саркофаг розрахований на 100 років. Основна функція нового саркофага полягає в обмеженні поширення радіоактивних речовин, що знаходяться в об'єкті "Укриття".

Після цього у зоні відчуження почали розвивати нові проекти, як от будівництво сховища для відходів ядерного палива, та спорудження сонячної електростанції, яка вже розпочала свою роботу.

"Чорнобиль назавжди залишиться незагоєною раною на серці країни, на серцях мільйонів людей… І сьогодні ми маємо не лише зробити все, аби ця трагедія ніколи не повторилася. Сучасна чорнобильська зона має стати місцем нових прогресивних технологій, територією змін", - сказав у 32-гу річницю президент України Петро Порошенко.

Першими у ліквідації наслідків аварії взяли участь співробітники станції. Безпосередньо під час вибуху загинула тільки одна людина, ще один помер вранці від отриманих травм. Однак згодом у 134 співробітників ЧАЕС та членів рятувальних команд, що знаходились на станції під час вибуху, розвинулась променева хвороба, протягом декількох місяців 28 з них померли.

З 1986 по 1992 роки тільки за офіційними даними у ліквідації наслідків аварії брали участь 600 тис. осіб, ще понад мільйон людей було задіяно в роботах в 30-кілометровій зоні.

Водночас і зараз більше третини громадян України (37%) вважають, що на стан їхнього здоров'я частково або серйозно вплинули наслідки Чорнобильської катастрофи.