UA / RU
Підтримати ZN.ua

Собор Трьох Святителів: історія свята

Святих у богослужіннях називають рівноапостольними.

12 лютого християни східного обряду відзначають Собор Трьох Святителів – свято, присвячене Григорію Богослову, Івану Золотоусту та Василю Великому. Незадовго до свята відзначають день, присвячений Григорію Богослову.

Читайте також: Масляна: дата початку святкового тижня

Історія свята

Цього дня вшановують святих, які зробили значний внесок у становлення християнства та церкви.

Василь Великий жив у 329–379 роках. Він був архієпископом Кесарії Каппадокійської у Малій Азії, видатним церковним діячем та одним з Отців Церкви.

Григорій Богослов народився у 326 році і був дуже освіченою людиною, мав особливі здібності у риториці, ніс Слово Боже людям, а згодом став Константинопольським патріархом. Його вважають прабатьком християнства.

Іван Золотоуст жив у 347-407 роках. Він був одним із засновників Константинопольського патріархату і сам обіймав цю посаду. Святий Іван виділявся серед ряду проповідників східнохристиянської Церкви.

За заслуги Трьох Святителів під час богослужінь називають рівноапостольними, органами Святого Духа, колонами церкви та вселенськими вчителями.

У 1081-1118 роках у Константинополі виникла суперечка про те, кому з трьох вчителів належить першість. За переказами, дискусію вирішили самі Святителі, які з'явилися Іванові, єпископу міста Євхаїти.

Вони сказали: «Ми як один у Бога і нічого у нас немає суперечливого чи дискусійного, а кожен із нас свого часу окремо був натхненний Духом Божим. Немає між нами ні першого, ні другого, але як назвеш одного, то за ним йдуть два інші. Встань, отже, і накажи тим, що через нас сваряться, щоб не ділилися, бо як за життя, так і після смерті нашим старанням є всі сторони світу приводить до миру та єдності. Встанови, значить, святкування нашої пам'яті в один день так, тому що ми як одне у Бога, а ми допомагатимемо прийти до спасіння тим, хто святкуватиме нашу пам'ять».

Єпископ прислухався до них і зробив спільне свято – Собор Трьох Святителів.

Що не можна робити у свято

У цей день не можна ходити на полювання. Вважається, що у лісі починаються звірині весілля, самці б'ються за самок.

Цього дня не можна лаятися, конфліктувати та з'ясовувати стосунки. Але якщо сварка сталася, необхідно якнайшвидше помиритися, щоб не бути ворогами весь рік.

У свято також не можна прясти. Вважається, що це допоможе уникнути нервових зривів.