UA / RU
Підтримати ZN.ua

Собор Пресвятої Богородиці: традиції свята

Цей день в народі називали «жіночим».

Після Різдва Христового за юліанським календарем 8 січня святкують день Собору Пресвятої Богородиці. Цього дня віряни прославляють Богоматір, яка народила Сина Божого, а також інших близьких Діві Марії та Ісусу Христу осіб.

Традиції святкування Собору Пресвятої Богородиці

В народі цього дня існувала традиція відвідування та пригощання вечерею бабок-повитух. Це робили жінки, яким вони допомогли під час пологів.

У храмах 8 січня було заведено ставити свічки за упокій душ померлих та замовляти панахиди.

Також цього дня у церквах лунали хвалебні пісні зі зверненням до Діви Марії. Свято Її вшанування йде одразу після Різдва, бо Пресвята Богородиця є Тією, що дала життя Ісусу Христу.

Читайте також: Різдво Пресвятої Богородиці: історія свята

Слід зазначити, що в цей день також прийнято молитися пророку Давиду. Він вважається покровителем музикантів, допомагає побороти в собі злість та гнів. В народі вірили, що Давид під час гри на гуслях, оберігає людину від розбійників та диких звірів, які можуть бути на її шляху.

Вважається, що в цей день прийнято веселитися та грати на музичних інструментах.

В народі цей ще називали "жіночими кашами". За традицією, жінки йшли в гості, брали з собою ложку та їли кашу, яку для них спеціально готували господарі.

Цього дня колядники також продовжували ходити по хатах та співати колядки.

8 січня у деяких місцевостях на Галичині до сходу сонця існувала традиція запалювати на подвір'ї дідуха, перестрибували через вогонь і переганяли домашніх тварин, оскільки вночі "мають гуляти відьми".