UA / RU
Підтримати ZN.ua

Собор Пресвятої Богородиці 2024: історія та заборони свята

Воно присвячене Святому сімейству.

26 грудня християни східного обряду відзначають Собор Пресвятої Богородиці. Раніше це свято відзначали 8 січня, але у 2023 році дата святкування змінилася. Це пов'язано з тим, що Православна церква України (ПЦУ) перейшла на новий календар.

Читайте також: День енергетика України: історія свята

Історія свята Собор Пресвятої Богородиці

Це свято є не менш важливим за Різдво. Воно присвячене Святому сімейству – Діві Марії, Святому Йосипу та названому брату Христа, Якову.

За біблійними переказами, після народження Христа вони відвідали храм Соломона, де здійснило очищення немовляти, і повернулося додому в Назарет. Там Ангел попередив Йосипа про те, що цар Ірод хоче вбити немовля Ісуса і тому наказав знищити всіх первістків віком до двох років.

Послухавши Ангела, Йосип разом з Марією та маленьким Ісусом покинув свій дім і вирушив до Єгипту.

Іоанн Златоуст вважав, що втеча Святого сімейства є прикладом для людей у тому, як бути розсудливими та прислухатися до Бога. Він вважав, що так Господь вчить берегтися від людської люті, тому іноді варто відступити і змиритися з обставинами, щоб потім наповнитися силою і виконати Божу волю.

Що не можна робити у свято

З давніх часів у свято діяли заборони, яких дотримувались ще наші пращури.

Вважалося, що цього дня вагітним жінкам та їхнім чоловікам не можна працювати. Якщо ця заборона буде порушена, то дитина може народитися з фізичними вадами.

Не можна купувати мотузки в цей день. Вважалося, що це може призвести до біди.

Також заборонялося їсти з потрісканого або розбитого посуду – це могло відлякати удачу.

У свято не варто також займатися рукоділлям та фізичною працею. Не можна також лаятися, сваритися, поганословити і бажати іншим зла.