UA / RU
Підтримати ZN.ua

Собор Івана Предтечі: історія

Іван Хреститель святив Христа в Йордані.

20 січня християни східного обряду відзначають Собор Предтечі та Хрестителя Господнього Івана, присвячений Івану Хрестителю, який хрестив Ісуса Христа у водах річки Йордан. Свято відзначають наступного дня після Водохрещі, ним починається період «посвяток».

Читайте також: Хрещення Господнє: що заведено робити у свято

Історія свята

Іван Хреститель був сином святих Єлизавети та Захарії. Вони довго не мали дітей і благали Бога про них. Звістку про швидке народження дитини Захарія отримав під час богослужіння, йому з'явився Архангел Гавриїл, який повідомив, що незабаром Єлизавета народить сина, якого назвуть Іваном.

Іван Хреститель народився за півроку до Ісуса Христа. Йому вдалося уникнути смерті серед тисяч немовлят, які були вбиті у Віфлеємі за наказом Ірода. Захарія відмовився віддати сина, за що його вбили, але Єлизавета з дитиною встигла втекти до пустелі.

Іван прожив у пустелі до 30 років, вів аскетичне життя, молився, носив грубий одяг, харчувався диким медом та сараною. Він залишався самітником, поки Господь не покликав його до проповіді єврейському народові. Іван вийшов на берег Йордану, щоб проповіддю підготувати народ до прийняття очікуваного Месії (Христа). У річці Йордан Іван також проводив усім людям особливий обряд очищення, який називають «Івановим хрещенням». Ось чому Івана називають Хреститель.

Згідно з переказами, під час хрещення в Йордані до Івана прийшли люди з Назарету та Ісус. Іван одразу впізнав Спасителя і сказав: «Мені треба хреститися від Тебе чи тобі йти до мене?» Ісус відповів, що “потрібно нам виконати будь-яку правду”, і прийняв хрещення від Івана.

Що не можна робити у свято

Цього дня не можна лаятися, сваритися, поганословити та бажати іншим зла.

Не можна також вдаватися до зневіри і думати про погане.

У свято не можна говорити ні з ким до сніданку, доки не вип'єш священну воду натще. Вважається також, що святкове гуляння не можна починати з перших страв.

Цього дня не можна вбивати мишей – вони є провісниками швидкого поповнення в сім'ї.

20 січня заборонялося купувати подарунки у незнайомих людей.

Цього дня не слід вмиватися – можна стати жертвою обману.