UA / RU
Підтримати ZN.ua

Собор 70 апостолів: історія та заборони

Це свято присвячене учням Ісуса Христа.

Щороку 4 січня християни східного обряду святкують свято Собор святих сімдесяти апостолів. Свято встановлено для вираження рівності та унікальності кожного з учнів Христа.

Читайте також: Собор Пресвятої Богородиці: традиції свята

Історія свята

Собор святих сімдесяти апостолів Христових – відповідно до християнських вірувань це обрання Христом 70 апостолів, щоб послати їх на проповідь. Обрання цих учнів відбулося після третьої Пасхи Ісуса в Єрусалимі, тобто в останній рік його земного життя. Після цього Ісус дає сімдесяти апостолам настанови, схожі з тими, що дав своїм дванадцяти апостолам.

До сімдесяти апостолів належали: євангеліст Лука, євангеліст Марк, Клеопа, первомученик архідиякон Стефан, Симеон, Прохор, Никанор, Пармен, Тимотій, Тит. Багато з них прийняли мученицьку смерть за свою віру.

Якщо 12 апостолів були першим, найближчим колом оточення Спасителя, які постійно були поруч з ним, то 70 апостолів – це було друге коло оточення Ісуса. Вони були запрошені Христом, аби почути його проповідь, щоб потім самим йти проповідувати.

Після того, як зійшов Святий Дух, апостоли розпочали проповідувати по всьому світу. Головна заслуга 70 апостолів – вони започаткували шанування Святої Трійці.

У давні часи у паломництво вирушали по декілька осіб, оскільки поодинокі паломники швидко попадали у біду. Деякі з 70 апостолів супроводжували тих, хто був у числі 12. Наприклад, Тимофій та Тит стали учнями апостола Павла, Прохор – учнем апостола Іоанна Богослова.

Читайте також: Різдво Христове: традиції та ворожіння

Що не можна робити у Собор сімдесяти апостолів

У давні часи цього дня дотримувалися певних заборон та обмежень. Так на свято не можна важко працювати фізично, прибирати, прати, шити, в'язати.

У Собор 70 апостолів заборонялося з'ясовувати стосунки, лаятися, лихословити, бажати зла іншим.

В цей день не можна відмовляти у милостині тим, хто цього потребує.

На свято заборонялося позичати та брати в борг гроші.

Не можна розповідати іншим свої плани. Вважалося, що вони можуть не здійснитися, якщо сказати про них.