Рішення Конституційного суду України щодо скасування відповідальності за незаконне збагачення було суто політичним кроком, заявив відновлений на посаді голови КСУ Станіслав Шевчук в ефірі програми "Нині вже" на "Громадському".
Сам Шевчук зізнався, що також підтримав це рішення, однак керувався виключно юридичними аргументами. При цьому він цілком допускає той факт, що його колеги-судді виконували замовлення певних політичних сил.
"Це рішення з юридичною складовою. У чому моя помилка чи не помилка, не знаю: я дивлюся, як професор, на юридичний аспект, а є різні впливи навколо суддів, адже я голова, я не керую судом у тому плані, що кожному судді кажу, як треба голосувати", – заявив він.
Шевчук нагадав, що є так звані "плівки НАБУ" з іменами суддів, причетних до скасування відповідальності.
"Кажуть, що там були певні судді. Зараз нічого не проходить безслідно. Я сам би хотів з задоволенням знати, що там на плівках є щодо інших моїх колег", – зазначив він.
Конституційний суд скасував кримінальну відповідальність за незаконне збагачення 26 лютого, визнавши статтю 368-2 Кримінального кодексу неконституційною і такою, що суперечить принципу презумпції невинності. Рішення було винесено на закритому засіданні Великої палати КСУ.
Подання до КСУ щодо конституційності статті про незаконне збагачення 12 грудня 2017 року подали 59 народних депутатів – членів фракцій "Народного фронту", "Блоку Петра Порошенка", "Радикальної партії Олега Ляшка". "Опозиційного блоку" та груп "Відродження" і "Воля народу". Їх інтереси в суді представляв депутат від "Народного фронту" Павло Пинзеник.
Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення в Україні запровадили в 2015 році в рамках виконання Плану дій з візової лібералізації ЄС. Ця вимога також було включено в меморандум співпраці з Міжнародним валютним фондом.
28 лютого президент Петро Порошенко направив до Ради як невідкладний законопроект про введення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення. Крім президентського, в парламенті зареєстровані ще 13 депутатських законопроектів.
3 червня президент Володимир Зеленський вніс у парламент законопроект про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення та конфіскацію незаконно придбаних активів. Законопроект передбачає введення механізму спеціальної конфіскації незаконно придбаних активів на суму понад 900 тисяч гривень – за рішенням Вищого антикорупційного суду в цивільному порядку без винесення обвинувального вироку. Однак тоді Верховна Рада відмовилася його розглядати.