UA / RU
Підтримати ZN.ua

Скасування ЗНО-2022: три важливі кроки, які потрібно зробити до ухвалення остаточного рішення

Відмовляючись від тестування, варто напрацювати чіткий механізм захисту від корупції під час вступу до вишів.

Міністерство освіти і науки України напередодні запропонувало скасувати ЗНО та інші іспити 2022 року через війну. Пояснюється таке рішення необхідністю зменшити стрес у абітурієнтів та запобігти витоку інтелектуального потенціалу нації за кордон.

Справді, ситуація перед вступною кампанією-2022 склалася неординарною. Та перш ніж приймати остаточні рішення, потрібно було, щонайменше, зробити кілька важливих кроків, пише редакторка відділу освіти та науки ZN.UA Оксана Онищенко у статті « Чи можна зараз скасовувати ЗНО? ».

Перший провести інвентаризацію всього господарства ЗНО: на які приміщення можна розраховувати (в Україні пошкоджено близько 200 шкіл, а в інших розміщують біженців); який стан доріг (сейф-пакети із завданнями повинні доставлятися під охороною до різних куточків країни).

Другий провести публічну дискусію про наслідки та можливості скасування ЗНО, тому що такий крок – не просто зміна процедур, це серйозна загроза чесному та прозорому вступу, це відмова (нехай і тимчасова) від інструменту боротьби з корупцією.

«У заявах посадових осіб було сказано, що це одноразове рішення, лише на 2022 рік. Але згадаємо початок пандемії, коли всі думали, що ДПА для школярів скасовують лише на один рік, а насправді до цього кроку змушені були повертатися знову», - пише Онищенко.

Крім того, необхідно чітко відповісти на запитання: якщо ми все ж таки наважимося відмовитися від ЗНО, то що запропонуємо натомість, які процедури? Це третій важливий момент, який треба чітко та публічно озвучити, аби розуміти можливі наслідки.

Читайте також: Проведення пробного ЗНО 19 та 26 березня неможливе – УЦОЯО

Незважаючи на те, що в країні йде війна, вже час замислитися про майбутнє. Хто у вересні буде навчатися в українських університетах, коли так багато молоді їде зараз за кордон? Що зможуть протиставити наші навчальні заклади іноземним університетам? У профільному парламентському освітянському комітеті та Міносвіти пропонують скасувати ЗНО при вступі на перший курс і на магістратуру. Що це означає і які можуть бути наслідки? Читайте у матеріалі Оксани Онищенко «Чи можна зараз скасовувати ЗНО?».