UA / RU
Підтримати ZN.ua

Скасування держстатусу української мови на окупованих територіях - порушення прав людини - Кремінь

Окупанти скасували мовне законодавство.

Позбавлення української мови статусу державної на окупованих територіях є порушенням прав людини, заявив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь в інтерв'ю Інтерфакс-Україна.

Про порушення прав людини на окупованих територіях повідомили депутатів ПАРЄ і Верховного комісара ОБСЄ.

"На окупованих територіях України скасовано мовне законодавство, чим українська мова була позбавлена статусу державної. Це не тільки примітивна імітація процедур так званої законотворчої діяльності окупаційного режиму. Це порушення прав людини, про що повідомлені депутати ПАРЄ, Верховний комісар ОБСЄ", - сказав Кремінь.

Інформація про злочини Росії на окупованих, яку Секретаріат мовного омбудсмена збирає разом з уповноваженою Верховної Ради з прав людини Людмилою Денисовою, стане предметом його щорічного звіту в 2021 році, і буде розтиражована по всьому світу.

Відповідаючи на питання, якою має бути мовна політика на тимчасово непідконтрольній території Донбасу та Криму після деокупації, Кремінь сказав, що Крим і в Донбас - це українська територія, де живуть українці і "ніяк їх не можна відокремлювати. У тому числі в мовному питанні".

На думку мовного омбудсмена, сьогодні, перш за все, потрібно говорити про кращий доступі дітей з окупованих територій до української освіти.

На питання, чи потрібно буде приймати певні перехідні положення закону про мову після деокупацію територій, Кремінь заявив, що це питання до Верховної Ради.

Читайте також: Україна не передбачила виділення коштів на курси безкоштовного вивчення української мови в 2021-м - мовний омбудсмен

Раніше уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявив, що держава повинна оголосити 2021 - роком української мови і якомога швидше затвердити державну програму сприяння освоєння державної мови. Він вважає, що мовне питання - це не стільки питання освіти або науки, як питання національної безпеки гуманітарного рівня, державна мовна політика, інтелектуальна капіталізація суспільства.