UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ситуація з правами людини Криму погіршується – правозахисники

Критики окупаційної влади піддаються гонінням, залякуванням і політично мотивованих переслідувань.

Ситуація з правами людини в незаконно анексованому Росією українському Криму продовжувала погіршуватися. Зберігалися жорсткі обмеження безлічі прав людини, включаючи права на свободу вираження думок, свободу мирних зібрань і свободу об'єднань, йдеться у звіті про права людини в Україні, який підготувала та опублікувала в четвер правозахисна організація Amnesty International у рамках звіту по країнах Східної Європи та Центральної Азії.

"Гонінням, залякуванням і політично мотивованим переслідуванням піддавалися відомі представники кримськотатарської спільноти, проукраїнські активісти і всі ті, хто відкрито критикував фактичну владу. Незалежні засоби масової інформації та журналісти не мали можливості працювати в Криму, зростала кількість заблокованих інформаційних інтернет-ресурсів", - йдеться у звіті.

Правозахисники додали, що меджліс кримськотатарського народу залишався під необґрунтованим забороною як нібито "екстремістська організація". Посилилися репресії стосовно незареєстрованого руху "Кримська солідарність", створеного кримськими татарами у 2016 році з метою надання взаємодопомоги. Десятки членів руху були заарештовані на основі довільно пред'явлених звинувачень у тероризмі, у тому числі під час скоординованих рейдів російських силових структур по домівках кримських татар 27 березня, коли було затримано 24 людини.

В Amnesty нагадали про те, що у вересні засновника "Кримської солідарності" і в'язня сумління Сервера Мустафаєва, який перебуває під вартою з травня 2018 року, вивезли разом з ще сімома обвинуваченими в Росію, де повинні були початися слухання у їхній справі в військовому суді. У листопаді Південний окружний військовий суд Російської Федерації засудив кримського в'язня сумління Емір-Усеіна Куку і ще п'ятьох обвинувачених по тій же справі до ув'язнення на термін від семи до 19 років за безпідставним звинуваченням, пов'язаним з тероризмом.

У квітні приходу Православної церкви України (ПЦУ) в Криму відмовили в реєстрації за формальними причинами. Фактична влада вимагала від ПЦУ звільнити кафедральний собор у Сімферополі, посилаючись на припинення договору оренди.

"Представники інших релігійних меншин також стикалися з утисками. Залишалися невідомими доля і місцеперебування всіх осіб, які зазнали насильницького зникнення в Криму після його окупації Росією", - йдеться у звіті.

Раніше повідомлялося, що Слідчий комітет РФ підготував обвинувальний акт у справі проти Джемілєва, яке було відкрито 11 серпня 2014 року. Джемілєва "звинувачують" у "незаконному перетині кордону", "незаконне поводження зі зброєю", "недбале зберігання вогнепальної зброї, яке створило умови для його використання іншою особою, що призвело до смерті людини або інших тяжких наслідків".