Очільник Міністерства закордонних справ Угорщини Пітер Сійятро назвав заборону на в'їзд для двох угорських дипломатів жалюгідною нісенітницею. Про це очільник МЗС заявив у відеозверненні, яке опублікував на своїй сторінці в Фейсбук.
Причиною заборони стало те, що сам міністр в день виборів в Україні агітував голосувати за одну з партій, що робити заборонено. Проте це рішення та відкликання угорського посла в Угорщині все ж вважають недружніми кроками саме з боку України.
"Цим Україна надсилає сигнал... що вона відмовилася від підтримки Угорщиною своїх зусиль щодо євроатлантичної інтеграції", - сказав Сійярто, якого процитувала "Європейська правда".
Він також додав, що в Будапешті досі не отримали офіційного повідомлення про заборону.
Оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко нагадує, що законодавство України забороняє участь у передвиборчій агітації особам, які не є українськими громадянами.
Кравченко каже, що угорські дипломати явно порушили «Виборчий кодекс» і закон «Про місцеві вибори», недвозначно агітуючи за "Партію угорців України". Оглядач зазначає, що попри те, що українські дипломати неодноразово давали зрозуміти угорській стороні, що пряма агітація за одну з українських політичних сил неприпустима, в Будапешті вважали за краще ігнорувати ці попередження і, пояснюючи свої дії турботою про права угорської меншини, і далі порушували українське законодавство.
Він каже, що через це рішення про заборону в'їзду в Україну двом високопоставленим угорським чиновникам - законно і справедливо. Але законність і справедливість даного рішення, мабуть, найменше турбує Будапешт, де розглядають українське Закарпаття як територію, де має домінувати політичний, економічний й культурний вплив Угорщини, і вважають, що угорська меншина має займати відокремлене положення.
"Угорщина вже не раз вдавалася до шантажу у відносинах з Україною, прагнучи змусити українську владу переглянути «мовну статтю» закону про освіту. Раніше члени уряду Віктора Орбана погрожували блокувати інтеграцію України в ЄС. Тепер, міністр закордонних справ Петер Сійярто відмовляє нашій країні в підтримці інтеграції в НАТО. При цьому Угорщина ось уже кілька років як блокує засідання комісій Україна-НАТО (КУН) на високих рівнях", - сказав Кравченко.
Оглядач додав, що політика шантажу не принесла угорцям успіху. Чи піде Будапешт в цей раз далі? Або слова Сийярто - це своєрідна емоційна реакція на рішення Києва (як вважають за краще розцінювати заяву глави угорського МЗС в українському зовнішньополітичному відомстві)? Кравченко вважає, що слова Сийярто - ознака того, що українсько-угорські відносини входять в чергову смугу жорсткої конфронтації. І розв'язувати проблему не вдасться одним лише візитом Віктора Орбана до Києва. А він, судячи з усього, відбудеться нескоро.
"У ситуації, коли Україна не має наміру переглядати «мовні статті» прийнятих освітніх законів, Києву все важче самостійно розв'язувати проблеми у відносинах з Будапештом. У подібних випадках на допомогу приходять міжнародні посередники, здатні запропонувати сторонам взаємоприйнятне рішення. Однак, судячи із заяв представників Євросоюзу, в ЄС не горять бажанням втручатися в конфлікт, вважаючи за краще закликати сторони вирішити суперечності, «ґрунтуючись на цінностях і принципах ЄС і на принципі добросусідських відносин». Від НАТО ж взагалі поки що немає ніякої реакції на чергове загострення відносин між Будапештом і Києвом. Що свідчить про те, що альянс, як і Євросоюз вважає за краще дистанціюватися від цієї проблеми та надати її рішення України й Угорщини. Цікаво, кого ж у цій ситуації бачать посередником в українському МЗС?" - зазначив Кравченко.
Вранці 25 жовтня міністр зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини Петер Сійярто на своїй сторінці в Facebook закликав угорців Закарпаття підтримати на місцевих виборах КМКС "Партія угорців України", а також чинного міського голову Берегового Золтана Баб'яка. Влада Угорщини дозволили жителям Закарпаття, які перебувають на території Угорщини, перетнути кордон з Україною для голосування і повернутися без обов'язкового двотижневого карантину.
У МЗС України це оцінили як пряму агітацію і заявили, що "таким чином офіційний Будапешт нахабно підтвердив своє пряме втручання у внутрішні справи України і завдав підступного удару послідовним зусиллям України конструктивно вирішити існуючі в українсько-угорських відносинах проблеми".