UA / RU
Підтримати ZN.ua

Січень став найгіршим місяцем для свободи слова в Україні

Якщо в грудні у журналістів склалося враження, що "беркутівці" б'ють їх кийками цілеспрямовано, то в січні журналісти вже почали говорити про прицільну стрільбу.

Січень 2014 року став найгіршим місяцем для свободи слова в Україні за весь період моніторингу Інституту масової інформації (НИМИ). У цьому місяці було зафіксовано рекордну кількість нападів і побиттів журналістів - 82 (для порівняння, за весь 2012 рік - 65). Зафіксовано також по 13 випадків кібер-злочинів проти журналістів та ЗМІ і погроз та залякувань журналістів. Такі дані щомісячного моніторингу НИМИ.

Також НИМИ зафіксував 11 випадків перешкоджання законній професійній журналістській діяльності, 8 випадків арешту, 5 випадків цензури, 2 випадки політичного тиску та по 1 випадку обшуку, проблем з доступом до публічної інформації, та тиску на блогерів.

В цьому місяці НИМИ змушений був створити нову категорію в барометрі свободи слова - "Журналісти, вимушені ховатися або покинути країну". Таких випадків зафіксовано в січні - 3.

У січні і грудні-листопаді продовжилася тенденція побиття і нападів на представників ЗМІ, як українських так і іноземних, що висвітлювали акції Евромайдана.

Переважна більшість журналістів постраждало під час чи внаслідок виконання професійних обов'язків починаючи з 19 січня, коли на вулиці Грушевського в Києві почалося силове протистояння між мітингуючими і правоохоронцями".

Так, НИМИ зафіксував 17 випадків поранень журналістів від куль, що летіли з боку міліції на вул. Грушевського. Також було 2 випадки, коли бійці "Беркута" цілилися журналістам у камери, однак ті встигали сховатися і кулі потрапляли повз. В результаті зіткнень на Грушевського багато журналістів отримали поранення від вибухів світло-шумових гранат, постраждали від отруєння сльозогінним газом. Не менше десяти журналістам пошкодили або повністю знищили техніку - відеокамери, фотоапарати, планшети, флешки та інше. В категорії "нападу" також багато випадків фізичної агресії щодо журналістів з боку міліції, бійців "Беркута", нападали на представників ЗМІ і "титушки".

Якщо в грудні у журналістів склалося враження, що беркутівці б'ють їх кийками цілеспрямовано, то в січні журналісти почали вже говорити про цілеспрямованість пострілів. !zn

Читайте також:

МВС відзвітувало про розслідування загибелі трьох людей на Грушевського

За час акцій протесту в Україні постраждали 136 журналістів

Єфремов вибачився за побитих силовиками журналістів

Представники ЗМІ прийшли до кордону силовиків на Грушевського з плакатами "Ми - не мішені!"