Апеляційна палата Федерального кримінального суду Швейцарії у другій інстанції виправдала колишнього народного депутата України Миколу Мартиненка за звинуваченням у відмиванні коштів, передає «Укрінформ». Також виправдальне рішення суд виніс щодо ще одного фігуранта справи.
Зокрема, суд вирішив, що юридичних доказів відмивання Мартиненком та його поплічником грошей у Чехії та Україні немає. Цим рішенням також скасовується арешт активів на близько 3,6 млн швейцарських франків (понад 3,9 млн доларів).
Рішення Апеляційної палати ще не набрало законної сили. Тому після отримання письмового обґрунтування сторони за бажання зможуть його оскаржити.
Суд вирішив виправдати Мартиненка та другого відповідача після розгляду скарги фігурантів та двох зацікавлених компаній на рішення Кримінального суду від 26 червня 2020 року.
Зазначимо, що в березні цього року Мартиненка та його поплічника в рамках цієї ж справи виправдав районний суд міста Плзень, що у Чехії. Так, перша інстанція звинуватила Мартиненка у тому, що він у 2009-2011 роках перешкоджав конфіскації 2,87 млн євро злочинних активів. Ба більше, ексдепутат відмивав ці кошти через швейцарський фінансовий центр.
Зокрема, у звинуваченні йшлося, що за допомогою свого помічника Павла Скаленка ексдепутат Мартиненко передав ці гроші третім особам в Україні та за кордоном. Зробити він це зміг через швейцарські банківські контакти своєї власної панамської офшорної компанії Brаdcrest. У червні цього року Вищий антикорупційний суд допитав свідка Наталії Фішер, яка працювала у швейцарському банку Fortis Banque та займалась відкриттям рахунку панамської компанії Bradcrest Investment S.A. І вона підтвердила, що Мартиненко був бенефіціаром компанії Bradcrest Investment S.A.
Виведені гроші – це нібито комісійні виплати чеського постачальника комплектуючих для АЕС ŠKODA JS панамському офшору за нібито консалтингові послуги. Однак у суді з’ясувалося, що насправді гроші виявились хабарем за контракт на постачання комплектуючих українському державному оператору атомних електростанцій НАЕК «Енергоатом».
Ця справа напряму пов’язана з українським розслідуванням детективів Національного антикорупційного бюро та прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. За версією українських правоохоронців, Мартиненко організував заволодіння 6,4 млн євро на тендері «Енергоатому», який із завищеною на цю суму ціною виграла чеська компанія Skoda JS.
2020 року суд першої інстанції Швейцарії визнав Мартиненка та Скаленка винуватими, вважаючи, що обвинувачення по суті було встановленим. Зокрема, колишньому депутату призначили часткове тюремне ув’язнення на 28 місяців, з яких 16 місяців – умовно, а також умовний штраф у розмірі 250 денних ставок по 1000,00 швейцарських франків.