UA / RU
Підтримати ZN.ua

Використання генераторів: чи можуть за це можуть оштрафувати

Через відключення світла українці часто їх використовують.

Через постійні атаки Росії по об’єктам критичної інфраструктури, українці знову живуть в умовах постійних відключень світла. В цей період українці часто використовують генератори. Видання OBOZ.UA. нагадало про правила використання генераторів і розповіло, чи можуть оштрафувати за їх використання.

Читайте також: Відключення світла: експерт розповів, чи чекати на блекаут взимку

Там зазначили, що згідно з правилами пожежної безпеки, встановлювати паливні генератори можна лише на відкритому повітрі. При цьому вони мають стояти на відстані не менше шести метрів від вікон, дверей та гаражів, що неможливо, встановлюючи його у багатоповерхівці.

Більш безпечною альтернативою є інверторні та акумуляторні генератори. Такі пристрої мають бути повністю закритими та з правильною синусоїдою, а після встановлення вікна балкона повинні бути постійно відкритими. Також необхідно заміряти рівень токсичного газу у квартирі та обов'язково подбати про пожежну безпеку.

Чи можуть оштрафувати за використання генератору

Одним із найвагоміших недоліків генераторів в експлуатації – високий рівень шуму.  Відповідно до закону «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» шумове забруднення – привід для штрафу. Кодекс адміністративних правопорушень передбачає такі заходи для порушників:

Якщо порушення буде вчинено повторно, штраф для громадян зросте до 15-30 неоподатковуваних мінімумів доходів (255-510 грн), а для юридичних компаній – до 50-150 мінімумів (850-2550 грн) з конфіскацією джерела шуму.

При цьому, у Міністерстві охорони здоров'я зазначили, що під час ліквідації аварійних та надзвичайних ситуацій санітарні норми щодо перевищення рівня шуму не застосовуються.  

Статтею 32 Закону України «Про систему громадського здоров’я» передбачено, що шум на захищених об’єктах під час здійснення будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівні, встановлені державними медико-санітарними нормативами для відповідного часу доби. Допустимі рівні звуку в приміщеннях житлових будинків становлять 35-55 дБА вдень та 25-35 дБА вночі, а на території житлової забудови — 50-60  дБА вдень та 40-50 дБА вночі (наказ МОЗ  від 22 лютого 2019 року № 463).

Однак зазначені вимоги не застосовуються під час ліквідації наслідків аварій, стихійного лиха, інших надзвичайних ситуацій. А також у випадках коли, наприклад, шумні прилади та інше обладнання забезпечують життєдіяльність житлових і нежитлових громадських будівель. 

Закон визначає, що органи державної та місцевої влади, суб’єкти господарювання та громадяни під час здійснення будь-яких видів діяльності з метою запобігання утворенню шуму і зменшення його шкідливого впливу на здоров’я людини зобов’язані здійснювати відповідні організаційні, господарські, технічні, технологічні, архітектурно-будівельні та інші заходи із запобігання утворенню та зниження шуму до рівнів, визначених санітарними нормами. А також вживати заходів для недопущення перевищення рівнів шуму та шкідливого впливу інших фізичних факторів; вживати заходів для недопущення упродовж доби перевищення рівнів шуму, встановлених санітарними нормами, у таких приміщеннях і на таких територіях (захищених об’єктах):

Низка українських ЗМІ та посадовців повідомили, що взимку в Україні можливі відключення світла тривалістю до 20 годин на день. Нагадаємо, в «Укренерго» прокоментували ці заяви.