Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль упевнений, що дефіцит цьогорічного бюджету буде закрито, зокрема й завдяки допомозі партнерів України, про це він сказав під час форуму «Україна. Рік 2024».
"Ми розуміємо, що наступні чотири роки в нас гарантовано прописані в наших міжнародних зобов’язаннях, програмах діючих. Тому ми впевнено себе почуваємо, рухаємося вперед. Цей рік у нас практично закритий, ми зараз очікуємо США. Розуміємо, що політична дискусія всередині Конгресу стосується не принципової підтримки України, а внутрішніх питань. Очікуємо підтримки - і фактично ми закриємо потребу в фінансуванні дефіциту бюджету. Але ми не стоїмо на місці, працюємо також з іншими країнами. (...) І вже займаємося наступним роком", - сказав Шмигаль.
Глава уряду також зазначив, що з точки зору військової, оборонної підтримки, фінансами, зброєю, технологіями, Україна має перспективу на 10 років - це термін, на який підписані безпекові угоди. Але в кожній такій угоді, нагадав Шмигаль, "ми бачимо на чотири роки вже конкретні фінансові зобов’язання і обіцянки від наших партнерів".
Він зауважив, що є два аспекти міжнародної допомоги - це фінансова підтримка для наших військових потреб і пряма бюджетна підтримка.
"Стосовно військових потреб. Ми розуміємо після підписання уже шести безпекових угод про гарантії для України, що ми маємо на чотири роки від кожної з країн, яка підписує таку угоду, фінансовий ресурс. Крім того, ці угоди підписані на 10 років, їх буде багато, тобто всі країни G7, ми очікуємо, плюс - всі партнери, які доєдналися до Вільнюської декларації", - сказав Шмигаль.
Стосовно прямої бюджетної підтримки, то тут в уряду також є розуміння ситуації на майбутні чотири роки. Прем'єр-міністр нагадав, що в Україні діє програма МВФ на чотири роки у воєнний час, вона передбачає 15,6 млрд доларів. Ця програма підтримана і гарантована країнами G7 також на чотири роки в обсязі 122 млрд доларів. Крім того ми маємо Ukraine Facility (UF) від Європейського Союзу - теж на такий самий період - на 50 млрд, з яких 38 млрд - пряма бюджетна підтримка плюс підтримка інституційних реформ.
Нагадаємо, 24 лютого двосторонню безпекову угоду підписали Україна й Італія, раніше аналогічні угоди наша держава підписала з низкою інших країн. Детальніше про те, чого саме варто очікувати від таких угод, читайте на ZN.UA у матеріалі Альони Гетьманчук "Гарантований безпековий самообман: що насправді обіцяють Україні ключові партнери".