UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Що, якби ЦЕ сталося знову?» — в Україні зняли фільм про захоплення зони відчуження

Відео є соціальним і має повчальний характер для теперішніх та прийдешніх поколінь.

В Україні зняли документальне кіно про драматичні події у зоні відчуження. Ідея його створення виникла у активістів та експертів організації Women in Nuclear (WiN) Ukraine під час обговорення питання про ситуацію з ядерною безпекою в Україні та усьому світі у зв'язку з захопленням об’єктів критичної інфраструктури у зоні відчуження під час нападу російських військ на Україну.

У документальному фільмі «Що, якби ЦЕ сталося знову?» йдеться про події, які сколихнули увесь цивілізований світ.

Як наголошують автори,  мова не лише про найбільшу техногенну катастрофу усіх часів і народів, якою є Чорнобильська аварія 26 квітня 1986 року, але й про повномасштабну війну російської федерації проти України, що спричинила несанкціоноване захоплення зони відчуження та багатомільйонні збитки від окупації вже рівно через 36 років після трагедії.

Масштаби нової аварії, що могла статися внаслідок цього вторгнення могли бути ще гіршими за катастрофу 1986 року, певнять експерти.

Матеріали для ролика збирали впродовж квітня 2022 року, а обробляли інформацію та монтували вже у травні та червні. За декілька місяців після того, як російські солдати залишили Чорнобильську зону відчуження, ситуація дещо змінилася на краще в плані розмінування території та поступового повернення невеликої кількості людей до тих робочих місць, що вціліли.

«Ми працювали над цим фільмом у дуже напруженому темпі. Особливо складним було у гарячі часи організувати зв’язок з потрібними експертами, аби вони дали інтерв'ю. Для нашої команди однодумців це був пілотний проєкт, зроблений повністю у режимі "онлайн". Війна роз'єднала нас усіх фізично, але точно не на ментальному рівні! Крізь ідею фільму проходить думка «а що було б, ЯКБИ... подібна аварія сталася знов?» І наші експерти транслюють відповідні меседжі для усього світу про те, що «ядерка» — це не іграшка, а серйозна річ, при необережному або зловмисному поводженні з якою можна змінити хід історії людства назавжди. Дане відео є соціальним, воно має повчальний характер для теперішніх та прийдешніх поколінь», — говорить Маргарита Раєць, президент WiN Ukraine.

Нагадаємо, що з 24 лютого по 31 березня Чорнобильська АЕС була захоплена російськими військами. Персонал станції знаходився в заручниках, військовослужбовців Нацгвардії захопили в полон, на території ЧАЕС знаходились ворожі військові та техніка, проводились обстріли, підривались боєприпаси, та деякий час, внаслідок бойових дій, електростанція не отримувала зовнішнє живлення, необхідне для безпечного зберігання відпрацьованого палива, на території Зони відчуження почались лісові пожежі, окупанти не давали можливості їх загасити. Вперше з 1986 року Зона відчуження була переведена в  режим аварійної готовності, а весь світ, захопивши подих, слідкував за перебігом подій. 

Нагадаємо, окупанти захопили Чорнобильську АЕС ще у перший день повномасштабної війни - 24 лютого. І лише 20 березня відбулася часткова ротація персоналу ЧАЕС та евакуація осіб, які перебували на території окупованої станції. 

31 березня російські військові залишили майданчик Чорнобильської АЕС.