Нові схеми шахрайства виникли в Україні. Розраховані вони на довірливих, переважно, дуже старих і самотніх людей, які звикли в усьому покладатися на державу і довіряти чиновникам.
Шахраї представляються співробітниками Пенсійного фонду, розповідають літнім людям, що їм підняли виплати. І використовують ім'я нового президента, запевняючи в тому, що Володимир Зеленський наводить порядок і вирішив терміново змінити всі паперові купюри на нові.
90-річній киянці, яка живе в районі Палацу спорту, зателефонували нібито з поліклініки. Літню жінку стали розпитувати про те, як вона себе почуває, хто її доглядає. Жінка розповіла, що до неї часто приїжджає син.
наступного дня пролунав ще один дзвінок. На цей раз той, хто дзвонив, представився "генеральним директором Пенсійного фонду України". Він повідомив здивованій жінці новину про те, що в країні нібито змінюють пенсійні посвідчення - з книжечок на пластикові.
Оскільки це справді відбувається, пенсіонерку це не насторожило, а обіцянка підняти пенсію на 500 грн., нібито через її вік, і зовсім обрадувала літню жінку.
"Генеральний директор" пішов ще далі і розповів, що оскільки президент Зеленський проводить грошову реформу, то треба буде поміняти з 15 серпня гроші на нові - у банку. І принагідно поцікавився, чи є в будинку долари.
Жінку врятувало тільки те, що у неї в будинку грошей не було - це пізніше пояснив їй син.
А ось 92-річній мешканці Миколаєва не пощастило: вона віддала шахрайці все, що у неї було накопичено - 65 тисяч гривень, так само "обмінюючи старі гроші на нові". Дві "співробітниці пенсійного фонду" запропонували їй, як дуже літній людині, поміняти гроші вдома. І поміняли - на конверт з папером.
Таких випадків в Україні дуже багато: кілька місяців тому поліція навіть затримувала таку банду, яка займалися шахрайством не тільки в Києві, але й інших містах України. Вони виявилися громадянами Молдови.
Є і варіанти шахрайських схем. У Львівській області до пенсіонера додому прийшли дві "працівниці соціальної служби". Вони повідомили літній людині, що йому належить індексація пенсії. Але виникли труднощі з документами.
Тому вони попросили його надати паспорт і код, все сфотографували і внесли в планшет, а потім попросили чоловіка поставити електронний підпис – розписатися на екрані планшета.
Коли через місяць індексація так і не прийшла, пенсіонер сам прийшов до Пенсійного фонду і розповів про візит співробітниць. Там дуже здивувалися, тому що насправді індексація проводиться автоматично, і ніяких електронних підписів не потрібно. Ймовірно, шахраї тепер можуть скористатися його документами для оформлення кредиту.
А жительці Донецької області прямо додому принесли велику посилку.
"Чоловік, який представився кур'єром, сказав, що мені її надіслала дочка, і навіть назвав як її звуть. В принципі, донька іноді надсилає мені якісь речі, солодощі. Я тільки здивувалася, що вона мені нічого не казала. Подумала, може, вирішила зробити сюрприз. Кур'єр сказав, що донька забула заплатити за доставку, напевно, платіж не пройшов. Але раз вже він приніс, то потрібно заплатити 150 грн. Я заплатила", – розповіла літня жінка.
Коли кур'єр пішов, пенсіонерка почала роздруковувати посилку. Вона виявилася напрочуд легкою. А коли вона відкрила коробку, то зрозуміла, що її ошукали. Всередині була звичайна стара папір і газети.
Пенсійний фонд, поліція і соціальні служби попереджають: офіційні заходи не проводяться у пенсіонерів на дому - для цього існують повідомлення, запрошення у відповідні організації, що вимагають особистої присутності громадян. А вже про те, що не можна кому б то не було надавати свої особисті дані та дані банківських карт - про це постійно нагадують всі державні і фінансові установи.
Міністерство юстиції США повідомило про арешт трьох громадян України за підозрою в причетності до хакерського угруповання "Fin7", також відомого як "Carbanak".
Українці підозрюються у зломі тисяч комп'ютерних систем і викрадення мільйонів номерів кредитних карт клієнтів, які потім група продавала за винагороду.
Тільки в Сполучених Штатах FIN7 успішно зламав комп'ютерні мережі компаній в 47 штатах і окрузі Колумбія, викравши понад 15 мільйонів записів про клієнтських картках із більш ніж 6500 окремих точок продажу. Додаткові вторгнення відбулися за кордоном, у тому числі у Великобританії, Австралії та Франції.
Кожному із затриманих пред'явлено звинувачення в 26 випадках кримінальних злочинів, в тому числі за змовою шахрайства в мережі, зломі комп'ютерів, шахрайству з пристроєм доступу і крадіжці особистих даних.